"Crna Gora je za kratko vrijeme uspjela da napravi važne pomake prema Evropskoj uniji. Uraditi odgovore na pitanja EK je veoma zahtjevan zadatak i za mnogo veće zemlje nego što je vaša", kaže Serđo Barbanti, ambasador Italije u Crnoj Gori u ekskluzivnom razgovoru za Portal Analitika.
Barbanti naglašava da je jačanje institucija i administrativnih kapaciteta neophodno na evropskom putu. Crna Gora, „prirodno“ trpi posljedice jedne prilično ograničavajuće dimenzije, kao i problema i dinamika zajedničkih za cijeli zapadni Balkan.
- U nekim segmentima, kao što su odnosi sa susjedima, Crna Gora je primjer za cijeli region. To je država koja je angažovana na održavanju i razvijanju dobrih odnosa sa svim zemljama iz regiona, uspječno njegujući svoj unutrašnji multietnički i multireligiozni sklad; ona predstavlja faktor stabilnosti za region, i to je veoma značajan element, kako za interese Crne Gore tako i za EU i za NATO. Put koji tek treba preći je veoma zahtjevan, ali Crna Gora ima sve predispozicije da uspije - kaže ambasador Italije.
Kompletiranje, a ne proširenje Evrope: Na pitanje da li je pažnja EU i Italije usmjerena posebno i isključivo na problem vladavine prava (rule of law) Barbanti odgovara da se radi o veoma značajnom aspektu na kojem se Crna Gora veoma angažuje i da je to napor koji mora održati; radi se o dinamici koja joj je zajednička sa ostalim zemljma regiona, a koja nije strana niti bilo kojoj drugoj zemlji.
- Vrednujući ukupnu zrelost Crne Gore, ne smijemo zaboraviti odgovornu i hrabru poziciju koju je održala tokom perioda rata na Kosovu kada je Crna Gora, između ostalog, ugostila preko sto hiljada izbjeglica - ističe sagovornik Portala Analitika. Ambasador Barbanti podsjeća da ulazak u EU nameće prilagođavanje koje se ne završava predpristupnim periodom, već koje se nastavlja i kad ste postali član EU; drugim riječima, EU predstavlja permanentan dinamičan proces koji od zemalja članica zahtijeva takođe i stalni napor na izgradnji i prilagođavanju.
- Kao što sam već rekao, Italija smatra da je dobro i za Evropu i za NATO, jednom kada se završi proces prilagođavanja, da imaju u svom članstvu zemlju poput Crne Gore. Zapadni Balkan se nalazi u srcu Evrope a ne na njenoj periferiji. Proširenje EU na Crnu Goru prije predstavlja kompletiranje nego proširivanje Evrope. Crna Gora je evropska zemlja iako još nije dio EU: kada je kralj Vitorio Emanuele III oženio Kraljicu Jelenu, sigurno nije mislio da se nalazi izvan Evrope, ističe ambasador Italije.
Pod budnim okom svog evropskog mentora: Barbanti podsjeća da su odnosi Crne Gore i Italije dobili novi podsticaj od proglašenja crnogorske državne nezavisnosti, što je kratak period ali „sa veoma pozitivnim bilansom“.
U međuvremenu, Italija je postala i mentor Crne Gore za njen ulazak u Evropsku uniju i u NATO. Sudeći po ambasadorovim riječima, susjedna zemlja taj posao obavlja s iskrenim ubjeđenjem.
Najbolju bazu za takvo ubjeđenje čini objektivni napredak Crne Gore, koji potvrđuju i nedavni važni događaji kao što je ukidanje viznog režima, traženje mišljenja od strane Evropske Komisije i poziv za priključenje MAP akcionom planu NATO-a, te jaki bilateralni odnosi koji - kako izjavljuje Barbanti - jesu strateške prirode ali imaju i, kako se izrazio, jedan „metapolitički aspekt“.
- Ja sam ovdje godinu i dva mjeseca i primijetio sam obostrani spontani prijateljski odnos između naše dvije zemlje. Članovi naših delegacija, ali i moji prijatelji, dirnuti su vašim ponosnim i prijateljskim karakterom i spontanom rezervisanom ljubaznošću. Rezervisanost odražava autentičnost osjećanja, zapaža sagovornik Portala Analitika.
Saradnja u borbi protiv kriminala: Italijanski ambasador ističe konkretne elemente bilateralne saradnje između ove dvije zemlje. U tom smislu, zajednička borba protiv organizovanog kriminala je značajan segment tih odnosa, koji, kako kaže, učvršćuje obostrano povjerenje.
- Nedavni susret šefova policija dvije zemlje u Podgorici bio je veoma značajan. Ali, posebno je važno naglasiti da sastankom Manganelija i Veljovića ništa nije inicirano, već je riječ o - nastavku postojeće saradnje u zajedničkoj borbi protiv organizovanog kriminala. Obavljene su veoma značajne i delikatne operacije u kojima je Italija tražila pomoć Crne Gore. Naše iskustvo u saradnji sa Crnom Gorom na tom planu je dobro i dalo je italijanskoj strani potpunu satisfakciju, kao što je izjavio šef policije Manganeli. Naravno, radi se o naporima koje treba održati i povećati, jer se tu suočavamo sa rastućim izazovima - kaže Barbanti.
Otvorenost ekonomije je značajna politička poruka: U razgovoru za Portal Analitika italijanski ambasador naglašava izuzetan rast privredne saradnje dvije države, koju potvrđuje prošlogodišnja kupovina strateškog udjela u crnogorskoj Elektroprivredi od strane italijanske kompanije A2A, sa ukupnim investicijama od 450 miliona eura.
Ambasador smatra da je rano odgovoriti na pitanje da li i šta italijanski investitori imaju zamjerki na račun zakonskih ili drugih uslova koje zatiču u Crnoj Gori.
- Vjerujem da probleme treba rješavati onako kako se pojavljuju, kao i u svakoj novoj i dinamičnoj situaciji. Ulaganje A2A doprinijelo je likvidnosti Crne Gore u prošloj godini i ublažavanju određenih negativnih efekata ekonomske krize. Vrijednost ulaganja u električni kabal ispod Jadranskog mora, projekat koji tek treba da se realizuje, je čak 750 miliona eura, naglašava Barbanti.
- Ima, kaže, i onih koji su zabrinuti zbog tako velikih investicija. Za skeptike Barbanti nalazi argumente u novoj evropskoj praksi, koja insistira na povezanosti i otvorenosti nacionalnih ekonomija. "Crna Gora svojom otvorenom ekonomijom anticipira svoje pripadanje evropskoj porodici i na najbolji način pokazuje svoju spremnost za ulazak u EU; nasuprot tome, priliv investicija govori u prilog povjerenja koje inostrani investitori imaju prema Crnoj Gori", ocjenjuje italijanski diplomata.
- Prije dolaska u Crnu Goru bio sam generalni konzul u Španiji, u Madridu. U tom periodu naš ENEL je kupio 92 posto preduzeća ENDESA, najvećeg španskog proizvođača struje, ulažući čak 45 milijardi eura, a da to nije izazvalo posebnu zabrinutost. Danas je FIAT na čelu jednog veoma važnog preduzeća u automobilskoj industriji Sjedinjenih Američkih Država kao što je Krajsler, a ne čini mi se ni da je to izazvalo posebnu pažnju. Takvih primjera ima mnogo - kaže Barbanti.
Zemlja „A“ lige : Milo Đukanović je prilikom nedavnog susreta sa italijanskim kolegom, Silviom Berluskonijem izrazio spremnost da se zgrada nekadašnjeg italijanskog poslanstva na Cetinju, ustupi za potrebe Kulturnog centra Italije. Barbanti kaže da je i taj gest jedan značajan pokazatelj istorijskih prijateljskih odnosa između dvije zemlje. "Sada treba razmotriti način upotrebe ove strukture kako bi se od nje stvorio italijanski kulturni centar, garantujući istovremeno, usluge koje trenutno nudi crnogorskim građanima kao Narodna biblioteka", smatra ambasador.
U međuvremenu, sama ambasada sa Barbantijem na čelu pokušava da ojača prisustvo italijanske kulture u Crnoj Gori podsticanjem kurseva italijanskog jezika, formiranjem komiteta „Dante Aligieri“ u što više crnogorskih gradova, saradnjom sa katedrom italijanistike u Nikšiću, organizovanjem kulturnih manifestacija...
- Crna Gora nije zemlja „B“ lige, ona je za nas zemlja „A“ lige. Podgorica nije velika metropola, ali je među glavnim evropskim gradovima, a uskoro će biti glavni grad jedne zemlje Evropske unije. Ova zemlja zaslužuje kulturne manifestacije visokog nivoa. Povodom nacionalnog praznika Italije, prošle godine ovdje je gostovao Grimineli, jedan od najpoznatijih svjetskih flautista koji je svirao solo dionicu na sahrani Pavarotija; u novembru prošle godine organizovali smo festival italijanskog filma, uz podršku CNP-a, kojem su lično prisustvovali italijanski režiseri i glumci - ukazuje Barbanti.
Sagovornik Portala Analitika posebno ističe činjenicu da je, iz razloga ograničenog bilansa, Italija jako redukovala stipendije za strane državljane, osim 35 stipendija za državljane Crne Gore.
- Ovih 105 nautičkih milja nas ne razdvaja nego nas spaja. To su veze još od vremena Duklje, preko Venecije, do kraljice Jelene i današnjih dana - zaključuje Barbanti.
Gordana Borović