Sada na trenutak zaboravite ona jednostavna pitanja iz “Afrovizije”, na koja se ne oznoje ni osnovnoškolci i provjerite jeste li dosad baratali nekim od sledećih podataka.
Koji su igrači u istoj godini osvojili Ligu šampiona i Svjetsko prvenstvo?
‘’Dosada je to za rukom pošlo samo Robertu Carlosu i Christianu Karembeuu. Obojica su svoj poduhvat ostvarila igrajući za Real Madrid, s tim što je Karembeu prvak svijeta bio s Francuskom ‘98., a Roberto Carlos s Brazilom četiri godine poslije. Wesley Sneijder će, ako osvoji naslov u Južnoj Africi, kao treći ući u elitni klub. U Ligi šampiona je, naime, trijumfovao s Interom.
Postoji li igrač koji je u istoj sezoni uspio osvojiti trostruku krunu (prvenstvo, kup, kontinentalni naslov) i naslov svjetskog prvaka?
‘’Gledajući sve kontinente, nema takvoga. Wesley Sneijder mogao bi “probiti led”.
Koji su golmani rekorderi po broju utakmica bez primljenog pogotka na SP-u?
‘’Na Mundijalima su najčešće “zijevali” Peter Shilton i Fabien Barthez. I engleski i francuski golman čak su deset puta na utakmicama SP-a sačuvali prazne mreže.
Koja je ekipa dosad bila najraspucanija na nekom svjetskom prvenstvu?
‘’Rekord će se teško oboriti. Mađarska “laka konjica” postigla je 1954. na razne strane čak 27 golova, a najteže su prošli Južna Koreja (9-0) i Zapadna Njemačka (8-3). Legendarni Sándor Kocsis upisao je na tom turniru 11 golova, no to ipak nije rekord. Četiri godine poslije postavio ga je Just Fontaine, koji se u Švedskoj čak 13 puta upisao među strijelce.
Koji je klub u Južnoj Africi bio najzastupljeniji?
‘’Barcelona, sa čak 13 igrača. To su: Márquez, Abidal, Henry, Messi, Alves, Piqué, Puyol, Iniesta, Xavi, Valdés, Busquets, Pedro i Touré (no on je u međuvremenu prešao u City, a stigao je Villa iz Valencije).
Koji je klub ponudio igrače najvećem broju reprezentacija?
- Inter i Wolfsburg bili su zastupljeni u čak osam selekcija, a slijede ih Liverpool i Arsenal sa sedam.

‘’Španci neće biti prvi ako im se to dogodi. Već smo spomenuli da je Mađarska 1954. u grupi demolirala Zapadnu Njemačku sa 8-3, ali u finalu je stigao revanš. Dvadeset godina poslije, Zapadna Njemačka poražena u skupini od svojih istočnih susjeda, a ipak dogurala do trofeja. Podvigom se može pohvaliti i Argentina, koja je 1978. bila na krovu svijeta uprkos porazu od Italije.
Je li strani selekor neke reprezentacije morao na SP-u igrati protiv svoje nacije?
- Najsvježiji slučaj je Milovan Rajevac, koji je sa Ganom igrao protiv Srbije. Prije njega, Eriksson se, vodeći 2006. Engleze, suočio sa Šveđanima, a 1990. selektor Kameruna Valerij Nepomnijači dočekao je dvoboj protiv svojega SSSR-a. Najraniji primjer je jugoslovenski trener Blagoje Vidinić, koji je 1974. bio selektor Zaira i igrao protiv “svojih”. Izgubio je 0-9.
Je li neki strani selektor ikad odveo reprezentaciju do naslova prvaka?
‘’To se dosada nije dogodilo. Englez George Raynor vodio je Švedsku 1958. do finala, a do iste je stepenice došao i Austrijanac Ernst Happel, dirigirajući Holanđanima na SP-u 1978.
Kad bi se napravila ligaška tablica reprezentacija koje su nastupile na četiri ili više prvenstava, kako bi izgledao poredak?
‘’U sastavu u kojem bi pobjeda vrijedila tri, a remi jedan bod, redosled je sledeći: Brazil 213 bodova, Njemačka 190, Italija 153, Argentina 121, Engleska 97 i tako dalje...
Danski selektor Morten Olsen odigrao je više od 100 utakmica za Dansku, a tu magičnu brojku prešao je i vodeći istu reprezentaciju. Je li to
‘’Dosada ne. Najbliži je bio Franz Beckenbauer, koji je kao igrač nastupio 103 puta za Zapadnu Njemačku, ali je kao selektor na njezinoj klupi sjedio “samo” 66 puta.
Najveći poraz koji je dosad pretrpjela zemlja domaćin nekog SP-a bio je?
‘’ Osim debakla Južne Afrike protiv Urugvaja (0-3), još je dvaput domaćin poražen s takvom razlikom. Italija je 1970. nokautirala Meksiko sa 4-1, a Brazil je 1958. u finalu deklasirao Švedsku sa 5-2.
Izvor Jutarnji List.