Prorektor Mićanović, koji je na tu funkciju izabran prošle godine, za naše novine potvrdio je da će razgovarati sa studentima, navodeći kratko da će pokušati da nađu ,,najcjelishodnije rješenje“.
Najbolje rješenje – specijalističke studije
S druge strane, prema našim nezvaničnim informacijama, studentima će biti ponuđena varijanta da nastave obrazovanje upisujući jednogodišnje specijalističke studije. Za to bi morala da se produži licenca, odnosno izmijeni Zakon o visokom obrazovanju. To je, kako su nam ispričali pojedini sagovornici, bolja opcija od akreditovanja master studija, jer se može dogoditi da se na te studije prijave i stariji studenti koji bi, možda, popunili mjesta, a potom bi ovi ostali neupisani.
– Očekujemo da se dogovorimo sa prorektorom Mićanovićem. Mi smo za rješenje da se akredituje master program ili da nam se omogući upis na specijalističke – poručili su studenti.
Studenti su nedavno poslali dopis nadležnima negodujući što njihov program 2017. godine nije akreditovan po modelu 3+2 (osnovne i master studije), već je regulisana samo bečelor diploma. Kazali su da se osjećaju prevarenim, jer im je navodno tada bilo obećano da će moći da upišu master studije.
Prebacivanje odgovornosti
Na pitanje zašto tada nije akreditovan master program, šef studijskog programa VMŠ prof. dr Saša Raičević rekao je za Pobjedu da je tadašnji dekanski kolegijum sačinjavao prethodno izabrani tim.
– Tako da u njihovo ime ne mogu da odgovorim. Mi smo izabrani 2018. godine – kazao je Raičević.
A prodekanica za nastavu Medicinskog fakulteta prof. dr Aleksandra Vuksanović-Božarić saopštila je da, nažalost, oni koji su ranije obećali da će taj program biti akreditovan, to nijesu ispunili.
Dekan Medicinskog fakulteta UCG 2017. godine bio je prof. dr Goran Nikolić koji je za naše novine kazao da je u suštini tada odložen posao akreditacije na VMŠ iz razloga što su bili ,,u ogromnom poslu“. Tada je obavljena reforma visokog obrazovanja i uveden je novi model studiranja 3+2. Nikolić podsjeća da je za sve to trebalo da se pripreme ogromni materijali. Prema njegovim riječima, odlučeno je tada da se ne završavaju specijalistički programi koje ne mogu da stignu na cijelom UCG.
– To je bio ogroman posao. Radilo se intenzivno. Imali smo rokove, bili smo u vremenskom stisku – kaže Nikolić.
Postojala je tada, prema njegovim riječima, odluka Upravnog odbora i Senata da se studentima još naredne tri godine omogući upis na specijalističke iako ti programi nijesu akreditovani.
– Program tada nije definisan sa 3+0 da bi ostala ta nula, ne, nego da se potencijalno dodaju programi. Nije tu bila želja da se neko, nešto izmanipuliše. Tog trenutka nije bila predata dokumentacija za akreditaciju, pa je moglo samo na 3+0, s time što u sljedećem periodu će se dodati za akreditaciju 3+2 – rekao je on.
Nikolić je kasnije, u septembru 2018. godine pošao u penziju.
Prije reforme koja je sprovedena 2017. godine, na VMŠ izučavala se nastava po modelu 3+1 (osnovne, specijalističke).
UCG: Pronaći ćemo najbolje rješenje
U slučaju Visoke medicinske škole imamo akreditovane primijenjene trogodišnje osnovne studije, ali nemamo akreditovan dvogodišnji master studijski program – rekli su Pobjedi sa UCG.
Uvažavajući zabrinutost studenata koji su im se obratili, kako navode, posebnu pažnju će posvetiti nalaženju najboljeg mogućeg rješenja kako bi bili valorizovani na tržištu rada.
- Nama slijedi proces akreditacije/reakreditacije sljedeće godine, i na svim univerzitetskim jedinicama počinje proces pripreme za reakreditaciju – revidiranje postojećih studijskih programa i modela, koji će rezultirati rješenjima koja će dominantno biti od interesa za naše studente – naveli su oni.