Svađa oko sporazuma i u samoj Vladi i između ministarke i predsjednika otišla je dotle da je Tomislav Nikolić nedavno zaprijetio Vladi da se „ne igra s velikim i ozbiljnim stvarima“.
Srbija i Rusija juče su konačno potpisale sporazum o isporuci ruskog gasa, koji je trebalo da bude finalizovan prilikom posjete Nikolića Sočiju i njegovog sastanka s Vladimirom Putinom i koji je najavljivan kao poduhvat države još u septembru. Međutim, do toga tada nije došlo jer su ministri diplomatije i rudarstva Ivan Mrkić i Milan Bačević sa sobom u Rusiju donijeli dokument koji je jednostrano izmijenjen u kabinetu ministarke energetike, a da Nikolić za to nije znao.
Ruska strana je odbila i da pregovara o tome, a kako su „Blicu“ rekli izvori bliski kabinetu Tomislava Nikolića, i sam ruski predsjednik je odbio da o tome razgovara s Nikolićem. Događaj je u Moskvi ocijenjen kao „skandal“, kažu izvori „Blica“, a Nikolić je iz svega izašao kao žrtva ministarke. Sporazum će doprinijeti energetskoj stabilnosti i omogućiti sigurnost isporuke gasa u narednih 10 godina.
Potpisan je sporazum u obliku koji je ispregovarala još prethodna srpska vlada, bez izmjena koje je predlagala Zorana Mihajlović, i koji predviđa isporuke ruskog gasa od pet milijardi kubika godišnje. Juče su ga potpisali ministri energetike Srbije i Rusije Zorana Mihajlović i Aleksandar Novak, u prisustvu premijera Srbije Ivice Dačića. Isporuka treba da bude realizovana uz uslov da Srbija isplati dug od 30 miliona dolara za gas od novembra 2000. do januara 2001.
„Blic“ je došao do oba dokumenta, predloga Zorane Mihajlović i usvojenog sporazuma, i iz njih se vidi da je Mihajlovićeva željela da izmijeni količinu gasa koji bi se isporučivao, cijenu, ali i da iz posla izbaci „Jugorosgas“ kao posrednika u prodaji. U kabinetu ministarke energetike „Blicu“ je potvrđeno da su oni autori nacrta sporazuma kojim se briše član 3.
U članu 3 piše da: „Akcionarsko društvo Jugorosgas, osnovano na osnovu sporazuma između Savezne vlade SRJ i Vlade Ruske Federacije o saradnji na izgradnji gasovoda na teritoriji SRJ od 11. aprila 1996, nastavlja s radom usmjerenim ka izgradnji gasovoda na teritoriji Srbije, njihovoj eksploataciji i prodaji prirodnog gasa potrošačima u RS“.
Sam Nikolić je o tome progovorio i javno u Dnevniku RTS.
- Za ono što saznam, zamolim Vladu da se ne igra s tako ozbiljnim stvarima, ali još postoji nesnalaženje. Mora neko da se izdvoji i kaže da nema više igre. Posebno ministrima - rekao je Nikolić.
Upućeni u svađe ministara, jer s Mihajlovićevom se ne slaže ni Bačević ni Petar Škundrić, kažu da je ministarka, bez udubljivanja u materiju, mislila da će bez posrednika gas biti jeftiniji. Međutim, stvar nije tako jednostavna jer „Jugorosgas“ kupuje po jeftinijim cijenama, što može da potre proviziju.