Društvo

Nikolić: Nije dobro da se iz Skupštine diktira kako će mediji kreirati uređivačke politike

Zakon o izboru odbornika i poslanika koji, pored ostalog, predviđa obavezu formiranja skupštinskog odbora za praćenje primjene izbornog zakona u dijelu koji se odnosi na medije, direktno utiče na slobodu medija, saglasni su sagovornici Gradske RTV. Sporno rješenje kritikovano je od strane Evropske komisije zbog preklapanja nadležnosti sa Agencijom za elektronske medije, koja bi trebalo da bude jedino tijelo odgovorno za nadzor emitera tokom izbora.

Nikolić: Nije dobro da se iz Skupštine diktira kako će mediji kreirati uređivačke politike Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

Glavna i odgovorna urednica M portala Danica Nikolić, podsjeća da je ovo rješenje donijeto prije desetak godina, i to na inicijativu tadašnje opozicije, a današnje vlasti, da bi se, kako kaže, pod kontrolu stavio javni servis.

“Oni nisu bili zadovoljni kako je javni servis u to vrijeme radio, posebno u vrijeme Vlade izbornog povjerenja 2016.godine, uoči parlamentarnih izbora u oktobru kada je bio pokušaj državnog udara, formiranje odbora za njih je igrao veliku ulogu, jer su ga koristili kao marketinšku političku platformu za ono što su željeli da ispituju. Pogotovo nije dobro da se iz Skupštine, najvećeg zakonodavnog tijela i najvećeg političkog organa u državi, diktira kako će mediji, javni servis i privatni mediji kreirati uređivačke politike”, kazala je Nikolić.

Vujović: AEM treba da bude potpuno nezavisna i nadležna za izbore i ponašanje medija u toku izbora

Neophodno je usaglasiti zakonodavstvo, sve odredbe koje se odnose na medije da budu sadržane isključivo u medijskim zakonima, smatra izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju, Ranko Vujović.

“Medijsko zakonodavstvo posljednjih 20 godina insistira na odvojenosti medija od politike, upravo zbog zahtjeva za što većom nezavisnošću medija. Samim tim i AEM treba da bude potpuno nezavisna i nadležna za izbore i ponašanje medija u toku izbora. Mi već desetak godina podsjećamo da bi iz ZIOP trebalo izbrisati sve odredbe koje se odnose na medije, a posebno taj Odbor koji bi pratio rad medija u toku izbora”, ističe Vujović.

Reforme izbornih zakona su potpuno zaustavljene 2020.godine i iako bi od višestruke koristi bilo da u naredni izborni ciklus uđemo sa makar djelimično unaprijeđenim izbornim zakonodavstvom, aktuelna politička situacija ne obećava da će se išta promijeniti u skorije vrijeme, zaključili su naši sagovornici.

Portal Analitika