"Prema statistici koju je vodilo Ministarstvo zdravlja čak 95 posto odzaposlenih u zdravstvenom sektoru,koje je pretrpjelo nasilje su zaposleniZavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore,odnosno zaposleni u hitnim pomoćima u Crnoj Gori”, kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore Vuk Niković.
Razlog uvođenja sistema fizičko tehničkog obezbjeđenja su učestali napadi na zdravstvene radnike, kaže Niković, i zaposlene hitne medicinske pomoći.
,,Prema statistici koju je vodilo Ministarstvo zdravlja čak 95 posto zaposlenih u zdravstvenom sektoru, koje je pretrpilo nasilje, su zaposleniZavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore,odnosno zaposleni u hitnim pomoćima u Crnoj Gori”, rekao je Niković.
Pri uvođenju sistema za fizičko tehničko obezbjeđenje su sevodili standardima Evropske unije, objašnjava Niković, jer je to sistem koji već postoji u razvijenim zemljama.
,,Za sada to daje rezultate. I moramo da budemo svjesni da problemi koji se dešavaju nijesu nikako jednosmjerni, nego su dvosmjerni, moramo da budemo i mi, kao zdravstveni radnici, pozorni, a s druge strane ti pacijenti moraju da budu svjesni da tu postojimo radi njih i da svaka konfliktna ili stresna situacija ne dozvoljava da svoj posao zbog kog smo tu, 12 sati dan, 12 sati noć, završimo do kraja” , naglasio je Niković.
Sistem funkcioniše jednostavno, pojašnjava Niković, 24 jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore su pokrivene video nadzorom, podsjeća on, već dvije godine.
,, Na taj sistem je nakačen poseban softver i hardversko rješenje sa dva panik tastera. Ta dva panik tastera su smještena na posebnim mjestima gdje znaju zaposleni, u svih 24 jedinice. Kada se desi neka konfliktna situacija, ili situacija koja može izazvati nasilje, kao što zaposleni to svi znaju, pritiskom panik tasteraaktivira se sistem monitoringa u security službi, security služba uključuje monitoring, i ako je taj monitoring live, poziva poznati telefon hitne medicinskepomoći, nakon toga razgovara sa zaposlenim, nakon toga se pravi procjena situacije i poziva Uprava policije, i policija izlazi na lice mjesta”, istakao je Niković.
Cilj je bio sačuvati ljude, podsjeća Niković, smanjiti broj akcidentnih situacija, te su tako, dodaje on, lako našli dogovor sa Ministarstvom zdravlja i Upravom policije, oko, kako kaže stvaranja funkcionalnog sistema.
Posle faze pilotiranja, poručuje Niković, ovaj projekat će se, kako kaže, budžetirati, jer je to mali novac a rezultati su već sada vidni, i nada se, poručuje on, da će vrijeme pokazati da je to bio pravi put.
,,To jeste pilot projekat. Fond zdravstva je obezbijedio finansijska sredstva, Uprava policije sa tog bezbjednosnog aspekta obradila…koji se razlikuje od države do države, način ponašanja se razlikuje od države do države, različite vrste ponašanja, pa nam je tu Uprava policije pomogla na koji način da sve to adekvatno upakujemo, a da se krećemo u zakonski okvirima, da pratimo standarde Evropske unije, i da, sa druge strane dobijemo rezultat” , naveo je Niković.
Cijelo gostovanje možete pogledati na Youtube kanalu TV E.