- Svako ko želi saradnju sa albanskim partijama i svako ko teži da ih predstavlja, mora imati u vidu da Albanci u Crnoj Gori traže partnerstvo radi otklanjanja problema. Ne pristajemo služiti ni poziciji, a ni opozicionim partijama za međusobna ucjenjivanja, jer smo vidjeli njihovu principijelnost i kod izgladavanja izbornog zakona i Zakona o nacionalnim parkovima.
Nimanbegu kaže da rješavanje problema sa kojima su suočeni Albanci u Crnoj Gori nisu političko ucjenjivanje za davanje podrške ustavnim promjenama i dodao da se to posebno odnosi na odlazak mladih pripadnika albanske nacionalne zajednice iz Crne Gore.
- Velika nezaposlenost, nerazvijenost krajeva u kojima Albanci žive u Crnoj Gori, zaostala infrastruktura, problem diskriminacije opštine Ulcinj preko Morskog dobra, odbijanje da Malesija postane punopravna opština, samo su pojavni oblici neravnopravnosti Albanaca u Crnoj Gori - tvrdi Nimanbegu.
Kako pojašnjava, nakon izglasavanja nezavisnosti 2006. godine bilo je očekivano da nagomilani problemi početi da se rješavaju, ali je taj proces bio suprotan.
- To je kulminiralo oduzimanjem stečenih izbornih prva, preko još jednog odbijanja samostalne opštine Tuzi - Malesija, i na kraju zadržavanjem odredbe kontroverznog Zakona o upotrebi nacionalne zastave. Svako dalje odlaganje rješavanja ovih pitanja je štetno i nedemokratski - smatra Nimanbegu.
(Foto: visit-ulcinj.com)