Državna sekretarka u MF, Jovana Nišavić poručila je da je uspostavljanje efikasne, racionalne i transparentne javne uprave, okrenute građaninu, kako na državnom nivou, tako i na lokalnom nivou, pored vladavine prava i ekonomskih reformi, jedan od tri ključna stuba u procesu proširenja EU.
„Ona je istakla da Ministarstvo finansija, kao državni organ nadležan za upravljanje javnim finansijama, ima poseban interes da implementira koncept upravljačke odgovornosti, jer doprinosi efikasnijem donošenju odluka i upravljanju javnim sredsvima, kao i generalno boljem radnom učinku, podsticanju kompetentnosti,motivacije i zadovoljstva službenika“, kažu u saopštenju.
Generalni direktor Direktorata za centralnu harmonizaciju i razvoj unutrašnjih kontrola, Minas Trubljanin ukazao je na činjenicu da jedan od važnijih rizika sa kojim se suočavaju svi korisnici javnih sredstava jeste mogućnost postojanja prekomjerne koncentracije moći u rukama najvišeg rukovodstva.
„Stoga je, kako je ocijenio, neophodno je da se u svakom trenutnku obezbijedi sistem ujednačene raspodjele nadležnosti. Saopštio je da je namjera Ministarstva finansija da, u narednom periodu, subjektima javnog sektora pomogne, da, na jasan i sveobuhvatan način, razumiju koncept upravljačke odgovornosti, jačajući ga u skladu sa postojećim eksternim i internim propisima i organizacionom strukturom“, navode u saopštenju.
U ime Vlade Holandije, na konferenciji sugovorili Arjan Vos, rukovodilac Odjeljenja za međunarodnu saradnju u MF, koji je predstavio implementaciju koncepta upravljačke odgovornosti i delegiranje ovlašćenja u sistemu javne uprave Holandije i Menno Zijlstra, direktor računovodstva u Centralnoj službi za internu reviziju tamošnjeg MF, koji je prenio iskustva Holandij na temu pružanja konsultantskih usluga unutrašnje revizije, dok je Nina Blečić, načelnicau MF Crne Gore, predstavilanalaz SIGMA analize.
Predstavnici ministarstava finansija Crne Gore i Holandije zajednički su ocijenili da efikasna javna uprava ima ključnu ulogu u procesu evropskih integracija jer omogućava sprovođenje najvažnijih reformi i uspješne pregovore o pristupanju sa EU.
„Takođe je konstatovano da upravljačka odgovornost zahtijeva decentralizaciju nadležnosti i ovlašćenja, uz ocjenu da je uspostavljanje efektivnog okvira odgovornosti u praksi nezamislivo bez njegovog povezivanja i inkorporiranja u pravni okvir i upotrebe mehanizma delegiranja, kao i aktivnog podizanja svijesti kod svih učesnika javne uprave kao preduslova za njegovo operativno sprovođenje“, zaključuju u saopštenju.