Bivši slovenački ministar za razvoj Jože Damijan, ocijenio je da niske poreske stope nijesu više prednost Crne Gore - u pogledu privlačenja stranih direktnih investicija.
- Niske poreske stope koje ima Crna Gora, u prvom redu, porez na dobit preduzeća i nizak PDV, nijesu dovoljan razlog da bi ste privukle inostrane ulagače. Konkretno, imate zemlje sa visokim stopama poreza, a veoma uspješno privlače investicije, poput Turske ili zemlje sa sjevera Evrope. Znači, važnije od niskih poreskih stopa je pravna stabilnost u državi i razvijene institucije, a prevashodno za privlačenje investicija je neophodno efikasno sudstvo. Investitori vole zemlje u kojima je efikasno sudstvo, i to je moja preporuka za Crnu Goru da jačate efikasnost sudstva, ako želite više direktnih stranih investicija, kazao je Damijan u razgovoru za Portal Analitika.
I zaista, Crna Gora se posljednjih dvije godine suočava sa snažnim padom direktnih stranih investicija, iako ima najnižu stopu poreza na dobit preduzeća u regionu-svega devet odsto.
Tako je u prvom kvartalu ove godine, ostvaren neto priliv direktnih stranih investicija u iznosu 54 miliona eura, što je za čak 53,3 odsto (!) niže nego u istom periodu prošle godine. Crnoj Gori da bi zadržala stabilnost finansija, prema procjenama iz Vlade, potrebno je makar 300 miliona godišnje direktnih stranih investicija.
Potrebno ulagati u proizvodnju, a ne izvoziti sirovine: Profesor Damijan, koji sam kaže da dobro poznaje
- Crnogorski izvoz je skoncetrisan uglavnom na dva proizvoda: aluminijum i željezo. Ta dva prozvoda, čine gotovo polovinu vašeg izvoza - što nije uopšte dobra situacija. Treba da napravite diversifikaciju, odnosno da imate puno više svojih proizvoda za izvoz. Stoga, predlažem da se investira u baznu i prerađivačku proizvodnju, jer vi praktički izvozite željezo i aluminijum koji su- sirovine. Znate, nije nimalo dobro izvoziti sirovine, morate izvoziti gotov proizvod kako bi makar djelimično pokrili uvoz izvozom, istakao je Damijan koji predaje na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani.
Da situacija u ovoj oblasti privrede nije nimalo dobra, pokazuje podatak da je izvoz Crne Gore u 2011.godini iznosio 454, 4 miliona eura, a uvoz čak 1. 823 milijarde eura. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je svega 24,9 odsto. Najviše smo izvozili metala (aluminijum i čelik) u vrijednosti od 219, 4 miliona eura, a najviše uvozili hrane u iznosu od 351, 8 miliona eura. Da je u pitanju negativan trend, pokazuju podaci za prva četiri mjeseca ove godine.
Izvoz za prva četiri mjeseca je iznosio svega 115,6 miliona eura, što je za 21,4 odsto niže u istom periodu prošle godine. Ostvareni uvoz je iznosio 526,8 miliona eura što je za 5,6 odsto više nego u prošlogodišnjem uporednom periodu.
Razvijati zdravstveni turizam: Zbog ovako nepovoljne strukture uvoza-izvoza crnogorske privrede, profesor
- Osim osnovne proizvodnje, trebate da se više posvetite sektoru usluga jer realno tu imate najveći potencijal. Turizam je kod vas, rekao bih, već solidno razvijen. Šansu za ekonomiju Crne Gore vidim u razvijanju zdravstvenog turizma, gdje bi ljudi sa sjevera Evrope u većem broju posjećivali vaše zdravstvene centre. Dalje, imate šansu da razvojem univerzitetskih centara privučete studente iz zemalja u razvoju da studiraju kod vas. Uz razvijanje ova dva segmenta, potrebno je da Vlada što prije napravi strategiju razvoja prerađivačke proizvodnje koja bi se bazirala na privlačenju stranih investicija. To je ključna stvar za razvoj Crne Gore, istakao je Damijan.
Investicioni bum –propuštena šansa za razvoj ekonomije: Bivši ministar za razvoj u slovenačkoj vladi, kaže
- Investicije koje ste imali u periodu investicionog buma 2006. do 2008.godine, su otišle u promet nekretnina. Nijeste stvarali novu supstancu, novi proizvod ulaganjem u prerađivačku prozvodnju u oblasti aluminijuma i poljoprivrede, a trebali ste. Propustili ste veliku priliku za razvoj, istakao je Damijan.
Upitan da li će početak pregovora sa EU uticati na privlačenje investicija, Damijan je kazao da će se taj proces pozitivno odraziti na direktne strane investicije.
- Hrvatska je početkom pregovora sa EU privukla investitore, tako da vjerujem da će slična stvar biti i u Crnoj Gori. Otpočinjanjem pregovora, u Crnoj Gori će se stvoriti bolja i zdravija klima za investitore, koji će uvidjeti da je u pitanju stabilna država koja ima trasiran put ka euroatlanskim integracijama. I još nešto, investitori ne vole promjene, izmjene i dopune zakona - što je kod vas česta pojava. Tako da bi bilo dobro da odustanete od takve pojave, zaključio je profesor Damijan razgovor za Portal Analitiku.
Predrag ZEČEVIĆ