Svijet

Njemačka najavila brojne mjere pomoći građanima zbog inflacije

Njemačka vlada objavila je da će obezbijediti više od 65 milijardi eura vrijedan paket pomoći svojim građanima kako bi se lakše nosili s povećanim troškovima energenata i inflacijom uopšte.

Njemačka najavila brojne mjere pomoći građanima zbog inflacije Foto: REUTERS/Johanna Geron
Hina/dpaIzvor

Odluka je donijeta nakon pregovora koji su trajali od subote uveče do nedjelje ujutro.

Mjere pomoći uključuju jeftiniju kartu za javni prevoz, paušalni iznos koji će se isplaćivati penzionerima i studentima u iznosu od 300, odnosno 200 eura za troškove energije, zatim povećanje povlastica i olakšica, kao i povećanje mjesečnog iznosa koji se plaća roditeljima u iznosu od 18 eura za prvo i drugo dijete.

Vlada će uvesti i niže cijene za određeni osnovni nivo potrošnje energije pa će građani plaćati više cijene tek kada prekorače taj limit.

Vlada je u saopštenju navela da je paket pomoći namijenjen „svim domaćinstvima, kao i penzionerima, studentima, pripravnicima”.

Njemački kancelar Olaf Šolc rekao je da će se njegova vlada obračunati sa dobavljačima energije koji ostvaruju veliki višak profita zbog visokih cijena energenata, koje su u velikoj mjeri uzrokovane ruskim ratom protiv Ukrajine i smanjenjem isporuka ruskog gasa Evropi.

„Veliki profit ostvaruju i neki proizvođači, koji jednostavno mogu da iskoriste situaciju da veoma visoka cijena gasa određuje cijenu struje, pa samim tim zarađuju mnogo novca. Čvrsto smo riješeni da promijenimo pravila tržišta tako da više ne dolazi do neočekivanih profita, ili da se oni smanje“, kazao je Šolc.

Troškovi proizvodnje struje uvećani su samo elektranama koje rade na gas, dok svi koji električnu energiju proizvode iz drugih izvora, kao što su vjetar, sunce ili ugalj, sada bilježe rekordne profite.

Šolc je rekao da će država uzeti „mnogo, mnogo milijardi“ od onih koji ostvaruju rekordne profite i da će taj novac biti iskorišćen da se djelimično finansira ovaj paket pomoći.

Ministar finansija Kristijan Lindner ranije se suprotstavljao zahtjevu kancelara da se oduzima novac od proizvođača električne energije, ali je danas, stojeći pored Šolca, rekao da to podržava i istakao da nije riječ o klasičnom porezu, već prije intervencija kako bi se regulisalo tržište energenata.

Portal Analitika