Ukoliko prijedlog bude odobren, zakon bi mogao da stupi na snagu 2024. godine.
Institucije u Berlinu su navele da 4,5 miliona Njemaca barem jednom godišnje konzumira marihuanu.
Analitičari već sada ocjenjuju da bi on mogao da donese veliku promjenu u njemačkoj politici prema opijatima "koja bi mogla imati i dalekosežne posljedice za ostatak Evrope".
Kako piše portal, njemački prijedlog zakona znatno je blaži od prvobitne verzije koje su 2021. godine najavljene u sporazumu koji su sklopili kancelar Olaf Šolc i koalicioni partneri.
Tada se, kako piše portal, govorilo o "kontrolisanom snabdijevanju kanabisa za odrasle u rekreativne svrhe u licenciranim prodavnicama".
Međutim, ideja komercijalnog modela je naišla na otpor u Evropskoj komisiji, pa se vlada u Berlinu, odlučila za model "kanabis klubova", koji će moći da uzgajaju i distribuiraju marihuanu svojim članovima.
Klub će članu smjeti da proda najviše 25 grama marihuane odjednom ili maksimalno 50 grama u periodu od mjesec dana.
Članovi će u svojim domovima moći da uzgajaju najviše tri biljke kanabisa za svoje potrebe.
Kanabis klubovi ne smiju da budu u krugu od 200 metara od škola, vrtića i centara za socijalnu njegu.
U drugoj fazi Njemačka će dopustiti ograničenu komercijalnu prodaju marihuane u izabranim regijama na period od pet godina.
Naime, prijedlog zakona je u prošlu srijedu javnosti predstavio na sjednici kabineta vlade njemački ministar zdravlja Karl Lauterbah, ocijenivši ga kao "dobar zakon" koji će omogućiti "kontrolisanu legalizaciju", dok u saopštenju koje su zajednički potpisali ministarstva zdravlja i poljoprivrede stoji da "konzumacija marihuane će biti legalizovana, ali je i dalje opasna".
Udruženja ljekara smatraju da će ova reforma dovesti do povećane potrošnje marihuane i porasta broja zdravstvenih problema kod mladih povezanih s konzumacijom te droge, poput psihotičnih poremećaja.
Ministar Lauterbah je na te kritike odgovario riječima da će legalizaciju pratiti i informativna kampanja usmjerena prema mladima koja bi trebalo da ih osvijesti i pokaže potencijalne opasnosti koje nosi konzumacija marihuane.
Prijedlogom zakona, kako se navodi, nisu zadovoljni ni zagovornici legalizacije koji smatraju da je nova regulativa previše detaljna i ne ide dovoljno daleko.
Takođe, prije nego što je donesen prijedlog zakona, postojala su i velika finansijska očekivanja od legalizacije, kako kroz poreze i prihode, tako i kroz uštedu na proračunu za pravosuđe i policiju.
Međutim, umjesto da legalizacija donese nekoliko milijardi eura u njemački budžet, zakon će po svemu sudeći rezultirati daleko skromnijim prilivom novca od nekoliko stotina hiljada eura,