„Svako ko nema pravo da ostane u Njemačkoj mora da napusti Njemačku“, istakla je nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer, prenio je „Velt“.
Prema njenim riječima, to je preduslov da migracija bude prihvaćena u društvu u cjelini i da integracija funkcioniše.
U prošlosti, deportacije su u više navrata bile neuspješne jer su se pogođeni skrivali i nisu mogli da budu pronađeni.
Iz tog razloga, zakonom propisano maksimalno trajanje zadržavanja pri deportaciji biće produženo sa prethodnih 10 na 28 dana.
Pored toga, ubuduće će predstavnicima vlasti biti dozvoljeno da uđu u prostorije u zajedničkom smještaju, a ne samo u sobu osobe koja se deportuje.
Predlog zakona je nakratko skinut sa dnevnog reda Bundestaga u posljednjoj nedjelji zasijedanja pred Božić jer su Zeleni pozvali na njegovo poboljšanje.
Na njihovo insistiranje, pogođenima strancima sada treba obezbijediti advokata.
Za porodice sa maloletnom djecom, pritvor do deportacije je generalno isključen.
Osim toga, zakon predviđa strožu akciju protiv krijumčara.
Zbog protesta organizacija za ljudska prava, naknadno umetnuti pasus ima za cilj da obezbijedi da spasavanje izbjeglica na moru ne bude označeno kao krivično djelo.
Kritike zakona stigle su iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Alternative za Njemačku (AfD), za koje pooštravanje nije otišlo dovoljno daleko.
Poslanik CDU Kristof de Vris požalio se da su promjene koje su nametnuli Zeleni, učinile ionako slab zakon, potpuno neefikasnim.
Ljevica, s druge strane, vidi mjere koje su sada dogovorene kao masovni napad na osnovna prava i građanske slobode.