"Jedan dio je vjerovao da Putin nije toliko loš, da se bori za ruske interese. Ovo nije branjenje, Putin ne brani dostojanstvo Rusa, brani svoju stolicu. Nema mržnje prema ruskom narodu, Njemci se solidarišu, jer znaju šta znači diktatura. Putin je Milošević, Putin nije Rusija, u Rusiji imate jake demokratske pokrete koje su sada pozatvarali, diktatorski se ponašaju prema njima, kao u Hitlerovoj Njemačkoj. Ovaj konflikt nije protiv ruskog naroda, on je pošten u više od 90 odsto, ima dobre namjere. Putin nema granice u politici pa se dešavaju ovakve katastrofe", rekao je.
Kaže da je posjeta ministarke vanjskih poslova Njemačke Analene Berbok regionu pokazatelj da ta zemlja ozbiljno razmišlja o budućnosti Zapadnog Balkana.
„U situaciji u kojoj se nalazi cijeli svijet, pitanje je gdje stoji Zapadni Balkan koji je na putu u EU, kako mu se može pomoći, da se solidariše sa EU. Prije svega se očekuje solidarnost s obzirom na to da Srbija nije članica EU, za pohvalu je što je Srbija potpisala Rezoluciju UN, stala na stranu Ukrajine i osudila agresiju. Srbija mora gledati oko svoje budućnosti, kako će osigurati energiju, činjenica je da od zemlje koja ulazi u EU mora da se očekuje solidarnost u mjerama koje su moguće. Zabrinjavajući je mit na lažnom prijateljstvu sa Rusima, koji vas nikada u istoriji nisu ozbiljno štitili, činjenica je da će Putin završiti kao Milošević. Što se tiče posjete ministarke, nije došla da bilo šta kritikuje, već da Srbija i cijela regija osjeti da ima podršku Vlade Nemačke na putu ka EU“, rekao je on i dodao da nije zvaničan stav Evropske unije i Njemačke da se Srbiji suspenduje status kandidata.
"U politici imate različite poglede, imate različite pozicije, mišljenja, imamo pokret koji je proruski, kao i u Srbiji, zvaničan stav je da se želi pomoći da uđe u EU i dajemo sve od sebe", ocijenio je poslanik Bundestaga.
Navodi da je jasno da se klima oko zamora oko novih prijema u EU sada nestao.
"Potpuno smo svjesni da treba da jačamo EU i da ubrzamo procese. Procesi će biti brzi koliko će politički odgovorne strukture ispunjavati poglavlja, možemo im pomoći, ali 90 odsto moraju same, ne možemo raditi posao onih koji su izabrani na demokratski način", kaže Juratović.
Sa Analenom Berbok u posjetu dolazi i nemački izaslanik za Zapadni Balkan, a Juratović kaže da je dobro da postoji kancelarija u Ministarstvu spoljnih poslova koji se bavi regionom.
"Meni je drago da sam dobio pojačanje, imamo izvjestitelje, ima nas više, koordinirano ćemo sarađivati, nema to veze sa nerazumijevanjem, nije on došao za bolje razumijevanje, radi se o tome da je Zapadnom Balkanu obećana evropska perspektiva, bolje je da nas ima više, počelo je intenzivnije da se radi. Na taj način želimo da doprinesemo da se taj proces ubrza", kazao je on.