Lijepa i profinjena ruska balerina koja je radila kao nacistički špijun preokrenula je tok prve velike bitke Drugog svjetskog rata u Norveškoj, pokazuju nedavno objavljeni dosijei britanske službe MI5, prenosi britanski Telegraf.
U Službi Trećeg Rajha: Marina Li - koja se takođe služila imenima Marina Gubonina, Marija Aleksejevna i Luiz Lohman - se, naime, dokopala dokumenata pomoću kojih su Hitlerove snage uspjele saveznicima ukrasti pobjedu pred nosom.
Čemberlena je na mjestu premijera zamijenio tada Vinston Čerčil.
Aktivnosti Marine Li kao njemačkog agenta Britancima je u avgustu 1941. prokazao Gert van Vijk, i sam tajni agent Trećeg Rajha, koji je u zatvoru u Londonu stupio u kontakt sa svojim kolegom Von Finkenstajnom. Njega je pak MI6 krajem 1940. oteo u Norveškoj.
Kako otkrivaju dosijei tajnih službi, lijepa se agentica pojavila u Norveškoj baš kada je zapovjednik britanskih snaga ser Klod Ošinlek napadao njemačke trupe pod zapovjedništvom generala Eduarda Dietla u blizini Narvika, 1940.
Von Finkenstajn je, naime, Britancima ispričao da je Marina stigla u britanski stožer u Tromso upravo kada je Dietl pripremao povlačenje.
Ondje se navodno dokopala britanskih ratnih planova koji su Njemcima otkrili kako se i njihovi protivnici namjeravaju povući, pa je Dietl reorganizirao odbranu i na kraju odnio pobjedu.

Prema kasnije dostupnim izvještajima, otkriveno je kako je Li u Rusiji postala balerina, ali i naznačeno kako je "poznata po proricanju sudbine pomoću karti te je vrlo cijenjen i iskusan njemački agent". Iako su sve ovo kasnije potvrdili i drugi zarobljeni njemački obavještajci, potpuni opis Marine Li pojavio se tek krajem rata.
„Ima vrlo lijepe noge“: - Ima oko 40 godina, visoka je 1,74m, mršava, plave kose i očiju. Ima vrlo lijepe noge. Govori ruski, njemački, španski, francuski, norveški i engleski - pisalo je u izvještaju francuskih tajnih službi. - Ako je to ista žena koju sam upoznao u Madridu, onda je jako opasna - govorio je Vijk.
Marina je u Moskvi radila kao učiteljica baleta, a ondje je lično upoznala Staljina, kao i ostale visokopozicionirane funkcionere SSSR-a.
U Rusiji se udala za jednog norveškog komunistu, no u Londonu je ostavila muža zbog nekog Španca. Ubrzo je popustila i zaluđenost komunizmom, te je otputovala u Norvešku, gdje je upoznala časnike njemačke vojne obavještajne službe Aber, te pristala raditi za njih.
Nakon uspješne epizode u Norveškoj, pojavila se u Španiji, gdje se predstavljala kao bogata strankinja boraveći u hotelu „Palace“ u Madridu. Iako ju je MI5 zbog njenih predratnih sovjetskih veza i nakon 2. svjetskog rata smatrao sigurnosnom prijetnjom, Marina je promijenila ime u Marina Noreg i otvorila plesnu školu u Barceloni gdje je i umrla u 74. godini 1976.
(Jutarnji list)