Svijet

Brojke pokazuju 90 dana

Nobelovac sračunao trajanje pandemije

Nobelovac Majkl Levit, američko – britansko – izraelski biofizičar, nije otkrio kako se liječi koronavirus a ni lijek, već je samo učinio ono što najbolje radi: ukrštao brojeve. Statistički podaci doveli su ga do zaključka da će se, suprotno mračnim prognozama, širenje virusa zaustaviti.

Nobelovac sračunao trajanje pandemije Foto: scmp.webp
KrstaricaIzvor

Njegove prognoze pokazale su se tačnim: Broj novih slučajeva prijavljenih u Kini svakog dana počeo je da pada od 7. februara. Nedjelju dana kasnije, stopa smrtnosti je takođe počela da opada, prenose mediji.

Levit je 2013. dobio Nobelovu nagradu za hemiju za „razvoj modela s višestrukim skalama za složene hemijske sisteme. Ni na koji način nije imao namjeru da bude prorok koji najavljuje kraj kuge. Dogodilo se slučajno.

– Stopa zaraze virusom u provinciji Hubei svakodnevno se povećavala za 30 posto – to je zastrašujuća statistika. Nisam stručnjak za grip, ali mogu da analiziram brojke i to je eksponencijalni rast. Prema ovoj brzini, čitav svijet je trebao da bude zaražen u roku od 90 dana – rekao je on.

Ali tada se trend promijenio. Kad je Levit 1. februara počeo da analizira podatke, Hubei je imao 1.800 novih slučajeva svaki dan, a u roku od šest dana taj je broj dostigao 4.700.

– A onda, 7. februara, broj novih infekcija počeo je linearno da pada i nije prestao. Sedmicu dana kasnije isto se dogodilo i s brojem umrlih. Ova dramatična promjena krive obilježila je srednju tačku i omogućila bolje predviđanje vremena kada će se pandemija završiti. Na osnovu toga zaključio sam da će se situacija u cijeloj Kini poboljšati u roku od dvije sedmice.

Svakodnevno se prijavljuju novi brojevi različitih entiteta, poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Levit je počeo da šalje redovne izveštaje svojim kineskim prijateljima. Na osnovu sve manjeg broja slučajeva zaraze i smrtnih slučajeva, rekao je, virus će iz Kine verovatno nestati do kraja marta.

U početku je, priča Levit, svaki bolesnik sa koronavirusom u Kini u prosjeku zarazio 2,2 ljudi dnevno – što može napomenuti eksponencijalni rast koji može samo dovesti do katastrofe.

– Ali, tada je počeo opadati, a broj novih dnevnih infekcija sada je gotovo nula.

Portal Analitika