- Ova optužnica je dizajnirana za političare. Ova optužnica je bila namijenjena
Tuđmanui
Šušku. Kako su oni umrli,
Karla del Ponteje optužnicu samo „spustila" na generala
Gotovinu, a ništa nije mijenjala u sadržaju. Za vojnike ta optužnica mora biti puno preciznija, tamo mora jasnije da piše koja je njihova odgovornost, kazao je Nobilo.
Na pitanje, ne čini li Vam se čudnim što je prvostepena presuda Haškog suda bila 24, odnosno 16 godina zatvora, a drugostepena trenutno oslobađajuća, i ima li tu i politike, kao što se čuje u nekim prigovorima, hrvatski advokat je kazao:
- Ima takvih primjera u praksi, ali ne u tako drastičnim oscilacijama. Evo, moj klijent
Blaškićosuđen je na 45 godina, a onda su mu smanjili na devet, faktički da „pokriju" to što je biou pritvoru.
Jer, vidite, kad bi drugostepeni sud samo potvrđivao presude prvostepenog, kad bi bila takva sinhronizacija, zašto bi onda uopšte postojao. I ovo glasanje sudija u Žalbenom vijeću koje je završilo tri prema dva, meni na neki način samo dokazuje da su te sudije radile po svojoj savjesti i svom nahođenju, a ne po nekom političkom diktatu. Sta bi bilo da je još jedan sudija promijenio mišljenje? Opet bi imali iste komentare, samo na drugoj strani.
Na konstataciju da je i sam ovih dana izjavio " ipak je te ljude neko pobio u "Oluji", Nobilo je kazao:
Dvojica generala su oslobođena i nemamo što tu raspravljati, to je presuđena i završena stvar, sviđalo se to nekome ili ne. Ali svi znamo da time nije, kao što danas mnogi govore u Hrvatskoj, skinuta mrlja sa "Oluje". Nažalost u Oluji je 16 hiljada objekata spaljeno, prije toga su opljačkani od strane hrvatske vojske i policije. Stanoviti broj civila, niko ne zna koliko tačno, je ubijen. Više od 200 hiljada ljudi, hrvatskih državljana, kao izbjeglice i danas živi u Srbiji, u i BiH je 30 do 40 hiljada takvih, ne znam koliko ih je u trećim zemljama.