Društvo

Odluku ministra pravde Upravni sud ocijenio kao nezakonitu

Notarki zbog osporenog rješenja Kovača odšteta 300.000 eura

Više od sedam mjeseci notarki Anki Stojković je bilo uskraćeno pravo na rad nakon što je Ministrastvo pravde na čelu sa Markom Kovačem donijelo rješenje o njenom slanju u penziju pozivajući se na Zakon o PIO i pretvarajući pravo u obavezu. Tu odluku ministra Upravni sud je presudom ocijenio nezakonitom. Notarka sada, ukoliko ne dođe do vansudskog poravnanja, može dobiti odštetu od cirka 300.000 eura, a ta cifra biće značajno veća nakon sudskih i advokatskih troškova, piše Dan.

Notarki zbog osporenog rješenja Kovača odšteta 300.000 eura Foto: Twitter
Dan Izvor

Ministar Kovač se u rješenju pozvao na Zakon o PIO koji u članu 17 stav 1 predviđa slanje u penziju žena sa navršenih 64 godine. Notarka Stojković je u izjašnjenju kazala da je penzija pravo, a ne obaveza, a da je ovo diskriminatorski član u odnosu na žene shodno onome što su norme Ustava, međunarodnog prava te Zakona o radu. Sud je njeno obrazloženje prihvatio kao činjenično opravdano i presudio da ministaar Kovač nije bio u pravu. Notarka nije radila od 28. jula 2022. godine do kraja marta ove godine i nakon što je ponovo otvorila notarsku kancelariju, u kojoj ima sedam zaposlenih, procijenila je odštetu koja se kreće na cirka 300.000 eura. Ona je prva žena notarka na taj način poslata u penziju.

Nakon dobijanja presude notarka se obratila zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, i navela šta joj sve shodno zakonu pripada za vrijeme dok nije mogla da obavlja djelatnost. Kako stoji u obraćanju to čini zbog pokušaja vansudskog poravnanja kojim bi se izbjegli advokatski i sudski troškovi. Prema saznanjima Dana notarka na ovaj dopis nije dobila odgovor. Iz Dana dodaju da nije odgovarala ni na njihove pozive.

Iz Ministarstva su odgovorili da je necjelishodno raspravljati o poravnanju jer je, prema stavu ovog ministarstva, presuda Upravnog suda nezakonita, povodom čega je u toku postupak za njeno ispitivanje pred Vrhovnim sudom. Kažu i da je visina štete paušalno određena, te da Anka Stojković pred nadležnim organima do današnjeg dana nije pokrenula nikakav postupak za naknadu štete.

Inače, u sličnim predmetima Vrhovni sud je već donosio odluke cijeneći da se žene ne mogu mimo volje penzinisati sa 64 godine života. Presuda Upravnog suda je pravosnažna i izvršna.

U presudi Upravnog suda taksativno su nabrojani svi koraci o ovoj pravnoj stvari, počev od zahtjeva ministarstva Notarskoj komori da dostavi dokumentaciju, potom podataka Fonda PIO iz evidencije o radu notarke pa do izjašnjenja svih stranaka u sporu. U obrazloženju presude, koju je donijelo vijeće sudija Jelena Ružić, kao predsjednica, Ivana Boričić i Muzafera Hadžajlić, kao članovi vijeća, je naznačeno da je Stojković osporila zakonitost rješenja. Stojković je u tužbi navela da se stiče utisak da je Ministarstvo pravde donijelo osporeno rješenje na inicijativu Notarske komore da je ispunila uslove za starosnu penziju, a zapravo je ministarstvo iniciralo taj postupak zahtijevajući od Notarske komore podatak o njenim godinama života.

– Proizvoljnim tumačenjem člana 17 stav 1 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i člana 21.1 Zakona o notarima zaključuje da je ispunila uslove za starosnu penziju. Ukazuje da tuženi nije odgovorio na njene navode koje je istakla u izjašnjenju na obavještenje o rezultatima ispitnog postupka koji su se odnosili na pogrešnu primjenu materijalnog prava, odnosno zašto je na nju primijenjen član 17 stav 1 Zakona o PIO,a u odnosu na ostale notare žene sa navršenih ili skoro navršenih 66 godina života – piše u obrazloženju presude.

Portal Analitika