Politika

Intervju: Momčilo Radulović, predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori

Nova strategija proširenja EU stavila tačku na koncept „Otvorenog Balkana“

EU i SAD moraju postati svjesni činjenice da Aleksandar Vučić ima direktnu ili indirektnu kontrolu nad sve četiri političke grupacije koje imaju većinu u crnogorskom parlamentu. Dakle, bez pritiska na Vučića da popusti kontrolu nad ovim subjektima, neće doći ni do pomaka u daljim pregovorima za normalizaciju političke situacije u Crnoj Gori

Nova strategija proširenja EU stavila tačku na koncept „Otvorenog Balkana“ Foto: Pobjeda/Mara Babović
PobjedaIzvor

Predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović ocijenio je za Pobjedu da je EU novom strategijom proširenja dala „poljubac smrti“ konceptu i praksi „Otvorenog Balkana“, inicijativi za koju naš sagovornik kaže da ne predstavlja doprinos evropskim integracijama, već nastojanje očuvanja koruptivnih veza između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije Edija Rame.

"Dakle, ukoliko se zalažete za „Otvoreni Balkan“, ili ste dio određenih koruptivnih procesa koji su pod kontrolom ova dva autoritarna lidera ili koncept „Otvorenog Balkana“ zloupotrebljavate na domaćoj sceni za određene nelegalne i nelegitimne političke ili ekonomske aktivnosti", istakao je Radulović.

U novoj strategiji proširenja „Otvoreni Balkan“ se tretira kao inicijativa koja nije zasnovana na pravilima EU, a navodi se i da ne obuhvata svih šest zemalja regiona Zapadnog Balkana. Što to znači za budućnost ove inicijative?

RADULOVIĆ: Literarno rečeno, EU je novom strategijom proširenja dala „poljubac smrti“ konceptu i praksi „Otvorenog Balkana“. Kada ovako zvaničan dokument institucije Evropske unije sadrži ovako eksplicitnu instrukciju za snažnu rezervu prema jednoj inicijativi koja bi navodno trebalo da bude doprinos procesu proširenja, onda to govori da ta inicijativa nema budućnost i da ona, zapravo, ne sadrži istinske evropske vrijednosti.

Ove negativne ocjene za „Otvoreni Balkan“ su samo kulminacija niza primjedbi koje su u proteklih nekoliko godina iznosili pojedinci, eksperti, organizacije i zvaničnici zemalja članica i EU institucija.

Instrukcija je, dakle, jasna: jedini relevantni okviri regionalne saradnje koji doprinose bržem učlanjenju zemalja regiona u Evropsku uniju ostaju one regionalne organizacije i sporazumi koji okupljaju sve zemlje Zapadnog Balkana, ali i šire, a to su zapravo Regionalni savjet za saradnju (RCC), CEFTA i Berlinski proces. Dakle, crveno svjetlo za „Otvoreni Balkan“ i zeleno za sve ostale legitimne regionalne inicijative.

U tom dokumentu se ukazuje i da nacionalni zakoni moraju biti u skladu sa Ustavom kako bi se obezbijedila primjena vladavine prava. Da li EP ovakvom formulacijom ukazuje na sporni Zakon o predsjedniku?

RADULOVIĆ: Ova nikad jasnija i eksplicitnija poruka se prvenstveno odnosi na sporni Zakon o predsjedniku, koji je i izazvao najnoviju i najveću institucionalnu blokadu, ali i na tužilačke zakone, čiju nezakonitost u donošenju i sadržini niko nije zaboravio u EU.

Dodatno, ovo se odnosi i na niz drugih zakona i akata koje je većina od avgusta 2020. u međuvremenu donijela, a čiji je način donošenja ili sadržaj bio protivan ustavnim i zakonskim odrednicama ili već prihvaćenoj praksi naše zemlje ili u neskladu sa dobrim praksama i pravnom tekovinom Evropske unije.

Kako tumačite ostavku Jovane Marović na pozicije koje je pokrivala u Vladi, ali i u GP Ura, a koja je uslijedila nakon što je objavljena analiza o „Otvorenom Balkanu“ koja sadrži negativnu ocjenu o toj regionalnoj inicijativi?

RADULOVIĆ: Koncept „Otvorenog Balkana“ je izrastao iz koruptivne veze između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije Edija Rame. „Otvoreni Balkan“ nije doprinos evropskoj integraciji, već nastojanje očuvanja koruptivnih veza između ova dva čovjeka i njihova dva režima, uz usporavanje ili zaustavljanje procesa integracije ostalih zemalja Zapadnog Balkana, uz istovremeno širenje uticaja ovih dvaju lidera na ostale zemlje, preko koncepta vladanja svim Srbima regiona i svim Albancima u regionu.

Dakle, ukoliko se zalažete za „Otvoreni Balkan“, ili ste dio određenih koruptivnih procesa koji su pod kontrolom ova dva autoritarna lidera ili koncept „Otvorenog Balkana“ zloupotrebljavate na domaćoj sceni za određene nelegalne i nelegitimne političke ili ekonomske aktivnosti.

Ovo se jednako odnosi i na jedan broj međunarodnih aktera, koji su racionalne i dugoročne aktivnosti na stabilizaciji regiona zamijenili kratkoročnim razmišljanjima u vezi sa ostvarivanjem sopstvenih karijernih i finansijskih interesa, što na duži rok može ugroziti stabilnost regiona i kredibilitet značajnog dijela međunarodne zajednice.

Za našu nesreću, u Vladi Crne Gore imamo većinu članova koji su pod očiglednim i predominantnim koruptivnim uticajem Aleksandra Vučića, uz manju, ali dovoljno snažnu asistenciju Edija Rame.

Jovana Marović nije bila jedna od takvih članova Vlade, ali je, nažalost, svojim dosadašnjim ostankom u njoj davala potporu njihovim dosadašnjim odlukama koje su išle na štetu Crne Gore i njenih građana. Takvim političkim okvirom svog djelovanja, ali i nizom loših odluka u tehničkom dijelu svojeg mandata je značajno kompromitovala svoju stručnu reputaciju.

Ipak, gospođa Marović, sa svojim prethodnim istraživačkim i NVO stažom, u studiji Vlade o „Otvorenom Balkanu“ nije mogla napisati ništa manje i drugačije od onoga što je napisala, ali je time ipak spasila ostatke svog profesionalnog integriteta. Njena odluka o podnošenju ostavke je došla sa značajnim zakašnjenjem, ali ipak na vrijeme da dodatno ukaže na potpuno odsustvo svakog kredibiliteta i legitimiteta Abazovićeve Vlade i njegovih ministara, koji su svojim otvorenim laganjem o „Otvorenom Balkanu“ već nastavili da djeluju protivno interesima Crne Gore.

Stiglo je, po prvi put, i direktno upozorenje iz EU – visoki predstavnik za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Žozep Borelj kazao je da Crna Gora neće dobiti nikakvu finansijsku podršku za energetiku ukoliko se nastavi blokada institucija. Što rizikujemo ako se ovakva situacija nastavi?

RADULOVIĆ: Bilo bi dobro da su ovo jedina sredstva koja će nam biti uskraćena zbog ponašanja vladajuće većine u Vladi i u Skupštini.

Nažalost, mi koji se bavimo procesom EU integracije znamo ovu informaciju odavno, ali znamo i za desetine miliona eura bez kojih će ostati Crna Gora i njeni građani, počev od poljoprivrednika do lokalnih samouprava i drugih institucija, organizacija i pojedinaca kojima su bila namijenjena besplatna sredstva EU. Ovdje se ne radi samo o političkim zahtjevima, već i o potpunoj nekompetentnosti kadrova nove vladajuće većine koji su raspoređeni na značajna mjesta po ministarstvima i institucijama, u kojima su propustili da urade ili nijesu znali što da urade u vezi sa različitim projektima, fondovima, linijama pomoći ili povoljnim kreditnim linijama koje smo mogli uzeti od EU partnera, a nažalost nijesmo.

Posljedice ovakve politike ćemo osjećati godinama, a neke nove većine i Vlade će imati ogromne teškoće da sistem dovedu u normalu i da makar nešto od propuštenog, odbačenog i neiskorištenog evropskog i drugog međunarodnog novca donesu nazad crnogorskim institucijama i građanima.

Jesu li poslije takvog poteza EU zvaničnika možda jasniji potezi Demokratske partije socijalista koja je saopštila da će podržati jednog kandidata za sudiju Ustavnog suda pod određenim uslovima?

RADULOVIĆ: Džaba su racionalni prijedlozi koji dolaze iz opozicije, ako nema niko racionalan i politički nezavisan i hrabar da ih prihvati sa druge strane.

Takođe, EU i SAD moraju postati svjesni činjenice da Aleksandar Vučić ima direktnu ili indirektnu kontrolu nad sve četiri političke grupacije koje imaju većinu u crnogorskom parlamentu. Dakle, bez pritiska na Vučića da popusti kontrolu nad ovim subjektima, neće doći ni do pomaka u daljim pregovorima za normalizaciju političke situacije u Crnoj Gori. Sa druge strane, ovi međunarodni akteri mogu pokušati i da izvrše unutrašnji pritisak na makar jednog ili dva politička subjekta kod kojih Vučićev uticaj još nije potpun i koji imaju koliku toliku samostalnost u odlučivanju, ali nemaju dovoljno političke vizije i hrabrosti da naprave korake ka racionalnom odlučivanju i pravljenju političkog kompromisa.

Zbog toga ti politički subjekti moraju biti ohrabreni i pomognuti u kreiranju takvih kompromisnih rješenja.

Mantru o Đukanoviću kao jedinom problemu u Crnoj Gori odavno niko ozbiljan ne prihvata na Zapadu. Ono što se desilo od avgusta 2020. do danas je samo potvrdilo nedostatak reformskih kapaciteta, vizije i integriteta onih koji su sada na vlasti. Sada svi ozbiljni međunarodni akteri koji se bave Crnom Gorom i Balkanom buduća rješenja uveliko traže u novim kombinacijama u kojima će sadašnje opozicione partije biti jedan od odlučujućih faktora.

Ko prije to shvati od sadašnjih partija na vlasti, bolje za njihovu političku budućnost. Prozori mogućnosti neće biti otvoreni predugo, a pogotovo ne za sve.

Abazović i Adžić pukotina po kojoj će se rascijepiti Ura

Kako komentarišete reakcije dojučerašnjih partijskih kolega Jovane Marović, Dritana Abazovića i Filipa Adžića na njenu ostavku?

RADULOVIĆ: Dvojac Abazović i Adžić su odavno postali pukotina po kojoj će se rascijepiti partijski monolit Ure. Sa ovakvom neprimjerenom reakcijom prema gospođi Marović, ali i nizom ranijih nastupa prema svojim kolegama, a naročito koleginicama iz partije i Vlade, ova pukotina je postala provalija u kojoj će polako, ali sigurno nestati ova partijska grupacija i iz koje će samo rijetki izaći sa malo ličnog kredibiliteta ili političkog autoriteta.

Naravno, to se odnosi samo na one koji budu ranije napustili ovaj politički tektonski deformitet koji evoluira pred našim očima. Sa politikološke strane, to je lijep izazov za posmatranje, ali u političkom smislu je teško gledati kako mnoga očekivanja i nade značajnog dijela građanskog društva nestaju pod udarima političkog diletantizma, samovolje i korupcije.

Portal Analitika