- Zemlje koje izlaze na Crno more ili na zapadni dio Mediterana, poput Rumunije, Bugarske ili Grčke, potencijalna su mjesta dopremanja više stotina kilograma kokaina iz Južne Amerike, bilo direktno, bilo preko Kariba ili Afrike - navodi Lanijel, a prenosi Frans pres.
U trgovini kokainom ubuduće će se, vjerovatno, "koristiti balkanske trase" koje su do sada uveliko korišćene za krijumčarenje droge, posebno heroina, ali i ljudi, oružja i cigareta, između Azije i zapadne Evrope, ocijenio je on.
Stručnjaci EMCDDA, čije je sjedište u Lisabonu, i evropske policije Europol, smatraju da je na nove trase krijumčarenja droge uticala liberalizacija trgovine na Balkanu, mala udaljenost od Evropske unije i višegodišnje prisustvo kriminlanih mreža u tom regionu. U balkanskim lukama, Europol je 2009. zaplijenio značajne količine kokaina - u Konstanci 1,2 tone droge u kontejnerima sa drvnom građom porijeklom iz Brazila, a u Varni 1.020 boca sa mješavinom vina i bijelog praha porijeklom iz Bolivije. Prije nego što se uputi ka Zapadu, velike količine kokaina skladište se i u zemljama centralne i jugoistočne Evrope, prije svega u Albaniji, navode stručnjaci. U Albaniji i Moldaviji postoje i laboratorije za ekstrakciju kokaina. Agencija Frans pres podsjeća i da su srpske vlasti u aprilu podigle optužnicu protiv Darka Šarića i još 19 ljudi iz njegove "kriminalne organizacije" za trgovinu kokainom na području Srbije, zapadne Evrope i Južne Amerike.
U nedavno objavljenoj analizi EMCDDA i Europola o tržištu kokaina u Evropi, izražava se zabrinutost zbog povećanog rizika od "veće konzumacije kokaina u zemljama centralne i istočne Evrope, koje su do sada bile relativno pošteđene".