Dronovi su brzo napredovali od uloge u izviđanju do borbe protiv neprijateljskih snaga. Američka vojska korisni veliki broj različitih vrsta dronova u svojim operacijama već duže vrijeme, a sarađivala je i s partnerima u razvoju svoje verzije dronova i njihovih mogućnosti.
Razvoj drona bez jasne vizije o vojnoj upotrebi je rizična strategija, no čini se da General Atomics ima jednostavan plan. Cilj je osigurati što više vatrene moći za dron, više nego ikada dosad, a na tržištu u svakom slučaju postoji potražnja.
Novi dron može nositi do 16 Hellfire projektila tokom jednog leta. Većina dronova trenutno koristi zrak-temlja Hellfire projektile, no 16 je četiri puta veći broj u odnosu na broj projektila koje može ponijeti dron MQ-9 Reaper. Ovaj dron je takođe proizvela kompanija General Atomics te danas postoji do 200 primjeraka. Njihov domet iznosi 1.850 kilometara te ih koristi Ministarstvo državne sigurnosti SAD-a, ali i neke druge države širom svijeta.
Dizajn potiče od drona MQ-IC Gray Eagle s tim da je žrtvovana visina kako bi dron bio izdržljiviji. Gray Eagle može nositi do osam zrak-zrak Stinger projektila, a novi dron bi se mogao dobro uklopiti u plan Američkih vazduhoplovnih snaga za jačanjem zračnih borbenih kapaciteta.
Međutim, više vatrene moći ima i loše strane. Svaki Hellfire projektil je težak 45 kilograma, a nošenje njih 16 znači da će dron nositi gotovo svu svoju težinu. Aktuelni Gray Eagle može ponijeti 360 kg, tako da će dvostruko veći kapacitet imati efekta na izdržljivost drona i smanjenje tereta za druge misije ili pak rashladnih sistema za senzore.
O pogonu drona nema detalja, ali se zna da ima veća krila što bi moglo značiti da pogon neće biti značajnije unaprijeđen. U izvještaju se spominje automatizirano polijetanje i slijetanje kako bi se smanjio pritisak na UAV pilote.
Novom dronu je dovoljno 244 metra za polijetanje, tako da bi ga mogla koristiti i mornarica, kao i vojska na težim terenima.