Stijene su stare oko četiri milijarde godina i nalaze se na području Marsa poznatom kao Nili Fosi. U tim stijenama su prije dvije godine prvi put otkriveni karbonati, što je ukazivalo mogućnost da je na Marsu postojao život. Naime, ostaci živih organizama obično se pretvaraju u karbonatne minerale. Nakon tog otkrića dr Edrijan Braun i njegovi kolege iz američkog Instituta SETI analizirali su stijene Nili Fosi pomoću infracrvene svjetlosti. Pritom su koristili uređaj „Crism“ sa letjelice „Mars Reconnaissance Orbiter“ koja je od 2006. godine u orbiti oko Crvene planete.
Braun je zatim istom tehnikom analizirao 3,5 milijardi godina stari Pilbara štit u Australiji, koji sadrže stromatolite, stijene koje su vezane za rani život na Zemlji. Pokazalo se da su stijene na Marsu vrlo slične Pilbari.
- Život je napravio ove karakteristike. Možemo sa sigurnošću reći da je samo život mogao napraviti ovakve oblike, a ne geološki procesi - izjavio je za BBC dr Braun, čije je otkriće objavljeno u naučnom časopisu o otkrićima sa planeta Sunčevog sistema.
To je samo jedno od niza otkrića u posljednjih nekoliko godina koje ukazuje na to da je na Marsu nekad mogao postojati život, makar u vrlo primitivnom obliku. Ipak, pravi odgovori na pitanja o mogućnostima života na Marsu očekuju se nakon lansiranja rovera „Mars Science Laboratory“. Rover bi trebao 2012. godine da sleti na površinu Marsa, a baviće se eksperimentima iz biologije. Ta sofisticirana svemirska laboratorija kretaće se i istraživati površinu Marsa barem dvije godine.