Cijena Brenta uvećana je jutros 24 centa, ili 0,3%, na 81,99 dolara po barelu, dok je američka WTI nafta poskupila 22 centa, ili 0,3%, na 79,12 dolara po barelu.
Cijene nafte porasle su 5% prošle nedjelje nakon što su protesti u Kazahstanu poremetili željezničke linije i pogodili proizvodnju na najvećem u državi naftnom polju Tengiz, dok je održavanje naftovoda u Libiji smanjilo proizvodnju na 729.000 barela dnevno sa visokih 1,3 miliona barela dnevno u prošloj godini.
Zalihe
Sve ovo prouzrokuje problem sa snabdijevanjem, uz opadajuće zalihe sirove nafte u SAD. Pored toga i ruska proizvodnja dostiže maksimum, zbog čega nije realno očekivati dodatno povećanje proizvodnje.
Najveći kazahstanski naftni poduhvat Tengizchevroil postepeno povećava proizvodnju kako bi dostigao normalne stope na polju Tengiz nakon što su protesti ograničili proizvodnju u Kazahstanu.
Ukoliko se Rusija odluči za invaziju na Ukrajinu, to bi moglo da poremetiti izvoz ruske sirove nafte u Evropu i dodatno poveća cijene nafte, na šta upozorava i RBC Capital.
Desetine hiljada ruskih vojnika okupljene su nadomak granice sa Ukrajinom u pripremi za, kako Vašington i Kijev ističu, invaziju, osam godina nakon što je Rusija oduzela poluostrvo Krim od Ukrajine.
Cijenu nafte dodatno podiže rastuća globalna tražnja i niže od očekivanog povećanje ponude Organizacije zemalja izvoznica nafte, Rusije i saveznika, odnosno OPEC+.
Proizvodnja
Proizvodnja OPEC-a u decembru uvećana je za 70.000 barela na dan u odnosu na prethodni mjesec, u poređenju sa povećanjem od 253.000 barela na dan dozvoljenih sporazumom o snabdijevanju OPEC+ kojim je obnovljena proizvodnja smanjena 2020. godine kada je tražnja smanjena zbog prekida saobraćaja u prvom talasu COVID-19.
Američke energetske kompanije počele su ovu godinu tako što su nastavile da dodaju bušotine za naftu i prirodni gas nakon što su 2021. povećale broj platformi nakon dvije godine smanjivanja.
Broj bušotina za naftu i gas, rani pokazatelj buduće proizvodnje, porastao je na 588 u sedmici do 7. januara, što je najviše od aprila 2020, navela je u izvještaju kompanija za energetske usluge Baker Hughes Co.
Na globalnom nivou, vlade od zemalja Evropsje unije do Kine i Indije uvele su određene mjere u borbi protiv visoko prenosivog omikron soja.