Iz institucije Zaštitnika su saopštili da glavnu novinu predstavljaju podsajtovi za svaku pojedinačnu oblast rada Zaštitnika - Javna uprava i pravosuđe, Zaštita od zlostavljanja, bezbjednost i NPM, Prava djeteta mladih i socijalne zaštite, Zaštita od diskriminacije, ranjivih grupa i rodne ravnopravnosti.
Ombudsman Siniša Bjeković rekao je da se povećanje broja predmeta, datih mišljenja i drugih brojnih aktivnosti iz širokog mandata institucije u prethodnih nekoliko godina, odrazilo na opseg informacija koje je potrebno adekvatno predstaviti javnost.
“Bila nam je potrebna nova organizacija sajta, koja obezbjeđuje lakše snalaženje posjetiocima i daje mogućnost da odabirom određenog podsajta dobiju objedinjene informacije koje se tiču samo konkretne oblasti rada Zaštitnika”, kazao je on.
Na adresi www.ombudsman.co.me, detaljnije, preglednije i sistematičnije dat je pregled vijesti, mišljenja i drugih akata Zaštitnika, domaćih i međunarodnih propisa, koji se vezuju za rad pojedinačnih sektora.
Iz institucije Zaštitnika su kazali da je na glavnoj stranici postavljen je i elektronski obrazac koji omogućava podnošenje pritužbe stranaka putem sajta.
Kako su dodali, značajnu novinu predstavlja i to što je sajt prilagođen osobama sa invaliditetom, posebnim čitačima koje oni koriste, sa mogućnošću korišćenja kontrasta slike i uveličavanja teksta.
Prema njihovim riječima, nov sadržaj je i interaktivna mapa pristupačnosti objekata, prilagođena u saradnji sa Udruženjem paraplegičara Podgorica.
Iz institucije Zaštitnika su kazali da su najveće izmjene vidljive u okviru podsajta namijenjenog pravima djeteta kojim se unapređuje pristup institucije Ombudsmana djeci i mladima.
“Promijenjene okolnosti izazvane pandemijom i uvođenje privremenih mjera kojima su zatvorene obrazovne ustanove i ustanovljeno online obrazovanje “na daljinu”, kao i značajno smanjeni društveni kontakti, ukazali su nam na potrebu Ombudsmana da bude bliži i pristupačniji djeci u online svijetu”, rekao je Bjeković.
Zato je, navodi se, posebna pažnja u izmjeni sajta posvećena pravima djeteta, pa će taj odjeljak ubuduće svojim dizajnom i načinom informisanja biti dostupniji mlađoj populaciji, i omogućiti im da se na jednostaviji način obate instituciji Ombudsmana u slučaju kršenja svojih prava.
Iz institucije su istakli da osim unaprijeđenih dosadašnjih sadržaja, novine predstavljaju odjeljci Blog, Glas djeteta, Hrabro sanduče, Zlatni savjetnici, Video igrica i Video materijali.
Kroz ove forme, kako su dodali, djeci i mladima omogućeno je u slobodnoj i kreativnoj formi iskažu svoje mišljenje i stavove o određenim temama koje ih se direktno tiču, a čime će istovremeno biti unaprijeđena povezanost Ombudsmana sa različitim dječijim organizacijama.
"Hrabro sanduče brz je i efikasan način prijavljivanja zloupotreba djece putem interneta", kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je ta platforma direktno povezana sa Vladinim tijelom CIRT, namjenjenom upravo zaštiti djece od svih štetnih sadržaja putem interneta.
"Uvođenjem igrice o pravima djeteta, u formatu koji je dječi blizak, zabavan i prijemčiv, višestruko bi ih mogli zainteresovati da istraže svoja prava i mogućnosti ostvarivanja", smatraju u instituciji Zaštitnika.
Omi su kazali da su ona upućena na različite Vladine, pravosudne i organe lokalne samouprave kao i međunarodne i NVO koje djeluju u Crnoj Gori, a bave se pravima djeteta.