- Očekujemo da će svako eventualno kršenje zakona biti rješavano od strane nadležnih domaćih tijela, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima - piše u pismu koje je Zampeti uputila grupi od 23 zaposlena u RTCG.
Zampeti je, između ostalog, odgovorila da Delegacija EU vrlo pažljivo prati sva kretanja u području slobode medija, koja je ključna demokratska vrijednost Evropske unije i vitalni dio procesa pristupanja Crne Gore EU.
- Nema sumnje da je novinarima potrebno podsticajno okruženje koje im osigurava sigurnost, bez straha od uznemiravanja, političkog pritiska, cenzure ili progona - istakla je otpravnica poslova Delegacije EU.
U obraćanju zaposlenima, Zampetis je naglasila da je fokus EU na promociji pune nezavisnosti emitera, koja obezbjeđuje balansiranu uređivačku nezavisnost i održavanje profesionalnih standarda u skladu s pravnom tekovinom EU i evropskim standardima.
Pismo zaposlenih
Grupa zaposlenih se obratila Delegaciji EU zbog zabrane upotrebe jotovane verzije crnogorskog jezika u informativnim emisijama koju je dobio kolega Žarko Božović, nezakonitog postavljanja Raonića za direktora RTCG, degradacije kolega sa višegodišnjim iskustvom...
U opširom pismu tvrde da su u toj kući na djelu prakse diskriminacije, zastrašivanja, gušenja slobode govora, te kršenja ljudskih prava.
Istakli su da je Savjet RTCG u potpunosti pod kontrolom, podsjetili su na nezakonitost izbora Raonića za generalnog direktora RTCG.
Osnovni sud Podgorica već je potvrdio prvostepenom odlukom nezakonitost tog izbora po osnovu toga što je u vrijeme prijave na javni konkurs i imenovanja za generalnog direktora Boris Raonić bio član Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM), odnosno, bio je javni funkcioner kojeg je imenovala Skupština Crne Gore.
Istakli su da je podneseno nekoliko tužbi zbog otkaza i nezakonitih smjena, te da Raonić kontinuirano koristi pravni institut oduzimanje radnih obaveza, izmjena ugovora o radu i preraspoređivanje zaposlenike na niže rangirana i slabije plaćena radna mjesta...
Podsjetili su i na čuvenu dezinformaciju da je na Cetinju „pucano na policiju“, o svešteniku Gojku Peroviću koji je govorio o abortusu, prenošenju ustoličenja Metodija na Parlamentarnom kanalu...
Nadležni nenadležni
Za razliku od Delegacije EU, Savjet RTCG koji je nadležan da rješava probleme unutar te medijske kuće, na sjednicama nije razmatrao otvorena pisma zaposlenih. Pobjedi je član Savjeta Predrag Miranović ranije kazao da to tijelo nije nadležno da rješava probleme zaposlenih sa menadžmentom.
- Svako ko ima pritužbu na rad i postupanje menadžmenta Javnog servisa treba da se obrati Savjetu sa argumentima, i mi ćemo se potruditi da riješimo problem, iako nam to nije nadležnost - rekao je on Pobjedi.
Miranović je rekao da se ne smije zanemariti kritika od strane zaposlenih, te da Savjet nije za „kidanje glava“ ali da bi bilo dobro zbog radne atmosfere da se svi uvažavaju.
Na naše pitanje zašto ovaj problem nijesu uvrstili u dnevni red sjednice Savjeta, koja je održana u četvrtak, Miranović je rekao da je to pitanje u nadležnosti menadžmenta i da nijesu iscrpljene sve mogućnosti za kvalitetan dijalog.
Grupa zaposlenih u RTCG uputila je nekoliko otvorenih pisama Savjetu RTCG, ombudsmanu, obratila se i Direktoratu za medije, povodom slučajeva diskriminacije u Javnom servisu.
U svojim obraćanjima osvrnuli su se na dva slučaja koja su poznata crnogorskoj javnosti – jedan kolege Žarka Božovića kome je zabranjeno da koristi jotovanu verziju crnogorskog jezika u informativnim emisijama, a drugi je slučaj Tanje Šuković kojoj je, nakon višedecenijskog veoma zapaženog novinarskog i uredničkog posla, ponuđeno radno mjesto šefice Dokumentacije.
Ombudsman je saopštio da je po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu saznanja iz medija, formirao predmet zbog ispitivanja eventualne diskriminacije povodom upotrebe jotovane verzije crnogorskog jezika na Javnom servisu RTCG.
- Ispitni postupak je u toku, a zahtjev za izjašnjenje upućen je generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću - saopšteno je iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
O diskriminaciji u Javnom servisu je govoreno i u Skupštini Crne Gore prilikom saslušanja za kandidate sudija Ustavnog suda, kada je zamjenica zaštitnika Snežana Armenko kazala poslanicima da je formiran predmet.
EU pažljivo prati
Na pitanja, koja je Pobjeda uputila Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, juče je stigao odgovor u kome se ističe da veoma pažljivo prate sva dešavanja u oblasti slobode medija, koja je ključna demokratska vrijednost Evropske unije i vitalni dio procesa pristupanja Crne Gore EU.
- Po definiciji, RTCG pruža javni servis građanima Crne Gore, a fokus EU je na promovisanju pune nezavisnosti emitera, obezbjeđivanju uravnotežene uređivačke nezavisnosti i pridržavanju profesionalnih standarda u skladu s pravnom tekovinom EU i evropskim standardima - piše u odgovorima Pobjedi.
Odgovoreno je da očekuju da će svako eventualno kršenje zakona rješavati nadležni domaći organi, u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima.
Grupa građana je organizovala proteste podrške dijelu zaposlenih u Javnom servisu ispred te medijske kuće, ali i Direktorata za medije.
Oni su pozivali direktora Direktorata Neđeljka Rudovića da reaguje.
Rudović je Pobjedi kazao da Ministarstvo kulture i medija nema nadležnost nad radom Javnog servisa, ni kada su u pitanju interni odnosi u RTCG ni medijski sadržaji koje Javni servis objavljuje.
On je kazao da se u pojedinačne sporove ne mogu miješati niti za to imaju ovlašćenje.
- Za to postoje tijela u okviru Javnog servisa i nakon njih sud - rekao je Rudović Pobjedi.
On je kazao da Ministarstvo kulture i medija ima nadležnost u pripremi i predlaganju zakonodavnog okvira za rad medija u Crnoj Gori te da bi bavljenje medijima u odnosu na njihov sadržaj i interne odnose dovelo Ministarstvo kulture i medija u poziciju cenzora.
- To je neprihvatljiva praksa nespojiva sa principom slobode izražavanja i slobode medija - rekao je Rudović.
On je istakao da vjeruje da bi se svi učesnici protesta ispred sjedišta Direktorata za medije saglasili oko ovih principa, od kojih MKM neće odustati.
Na pitanje Pobjede kakav je stav MKM prema diskriminaciji povodom zabrane korišćenja jotovane verzije crnogorskog jezika, Rudović je rekao da je riječ o zakonskom pravu koji niko ne može osporiti, što su potvrdili i u samom Javnom servisu.