Odlaganje ročišta za uvođenje stečaja u kompaniju biznismena Dragana Brkovića, tražio je advokat Vektre aviejšn, Ranko Grbavac radi postizanja dogovora između dvije strane.
"Pregovori koji su vođeni između punomoćnika predlagača i kompanija Vektre su u završnoj fazi i u načelu je postignut dogovor. Sporno je ostalo na koji način i kako će se riješiti pravno pitanje, kao i odnos između predlagača i kompanija Vektra grupe u kojima je stečaj otvoren", objasnio je Grbavac.
On je dodao da pregovori traju oko dva do tri mjeseca, pri čemu se čeka uplata na prelazni eskrou /escrow/ račun, o čemu ne može detaljnije da priča.
Advokati CKB, Senja Radović i Filip Jovović ostali su pri svemu rečenom na dosadašnjim ročištima, pri čemu su naveli da se protive odlaganju, jer razlozi koje Grbavac koristi su, kako tvrde, nedovoljni za odlaganje ročišta i korišćeni su i u drugim predmetima.
“Nemamo informaciju o pregovorima i nijesmo ovlašćeni da se o tome izjašnjavamo”, rekla je Radović.
Jovović je tvrdnje Grbavca nazvao paušalnim u dijelu navoda da se ročište odloži, jer da bi Sud dozvolio strankama da se dogovore potrebna je saglasnost stranaka, što sada ne postoji.
Grbavac je naveo da je Sud, po službenoj dužnosti, dužan da dopusti rješenje spora mirnim putem, zbog čega smatra neosnovanim razloge punomoćnika predlagača.
Sudija Ivan Kovačević je naveo da će Sud imenovati privremenog upravnika i od Centralne banke (CBCG) pribaviti podatke o stanju na računu dužnika, a tiču se iznosa duga kompanije i broja dana njegove blokade.
Prema posljednjem spisku preduzeća sa blokiranim računima, koji je objavila CBCG, Vektra aviejšn duguje 1,34 miliona EUR, a njen račun je blokiran skoro pola godine.
Kompanija OTP faktoring, koja se bavi otkupom potraživanja i loših kredita kod CKB, podnijela je krajem novembra Privrednom sudu zahtjev za uvođenje stečaja u više preduzeća u vlasništvu Brkovića, zbog duga od skoro 100 miliona EUR.
Uvođenje stečaja je traženo za kompanije Vektra Montenegro, Vektra Boka, Horajzon Lodžistik /Horizon Logistic/ i Vektra investments.
Ročište za uvođenje stečaja u kompaniju Vektra Montenegro odloženo je za 30. novembar, kako bi se stečajni povjerilac konsultovao u vezi sa postupkom medijacije između dvije strane. Privredni sud je 27. marta uveo stečaj u tu Brkovićevu kompaniju, ali je Apelacioni sud mjesec kasnije poništio to rješenje. Za isti dan zakazano je i ročište za Vektru investments.
Ročište za uvođenje stečaja u kompaniju Vektra Boka, na zahtjev OTP faktoringa, nedavno je ponovo odloženo na zahtjev njenih advokata, zbog eventualnog mirnog rješavanja spora. Novo ročište za to preduzeće zakazano je za 4. decembar.
Privredni sud u Bijelom Polju uveo je krajem maja stečaj u Vektru Jakić, takođe na zahtjev OTP banke. Stečaj je uveden zbog neizmirivanja kredita od 73,6 miliona EUR, koji je banka odobrila Vektri Montenegro, a gdje je Vektra Jakić bila žirant.
Stečaj je krajem jula uveden i u Horajzon Lodžistik, zbog duga od 2,56 miliona EUR i kompaniju Vektra voda, koja duguje 3,25 miliona EUR.