Cio projekat opservatorije je uradio inženjer Krsto Baletić, koji, kako kaže Večernjim Novostima , ako zaživi, može poslužiti za obuku mladih crnogorskih astronoma.
Inicijativu je pokrenuo njegov sugrađanin Igor Perunović, a projekat će poslužiti Nikšićanima za noćno posmatranje neba. Pored njega tu je i Jakov Čolović, koji se godinama bavi otkrivanjem kosmičke tajne i svoje ogromno iskustvo moći će da prenese mlađim naraštajima - kaže za “Novosti” Baletić. - U okruženju je već uveliko zaživjela astronomija, pa postoje društva u Trebinju ili u nekoliko manjih gradova po Srbiji. Nadamo se pomoći lokalne samouprave, ali i naučnih institucija u Crnoj Gori, Akademije i Univerziteta. Ovo su pionirski koraci koji mogu postati istorijski. Imamo dosta planinskih vrhova koji se “češu” sa zvezdama, tako da će opservatorija samo olakšati našu želju za traganjem u dubinu kosmosa.
Baletić podsjeća da je astronomija rijetka nauka u kojoj amateri mogu da imaju izuzetnu ulogu.
- Ako uspijemo u projektu, onda će Nikšićanima zvijezde biti nadohvat ruke! Ovde je najbitnije da ljudi vole da se bave ovim istraživačkim poslom i svoja iskustva prenesu drugima. Kosmos ne poznaje granice - kaže Baletić.
Kao problem u Crnoj Gori, Baletić vidi to što do sada nije bilo registrovano nijedno astronomsko društvo.
- Kosmos je bio opsesija Njegoša koji ga je na raznim mjestima u svojim djelima prikazivao kao izvor bezbroj živih svjetova. Otuda i nadarenost novih generacija, prilagođenih novom vremenu - poručuje Baletić. - Astronomija je kod nas još u povoju, velika tajna, koju tek treba otkrivati.
Baletić pojašnjava da astronomija nema nikakve veze sa astrologijom, koja zbunjujuće djeluje na naše talente. Astrološki znaci, sa zvjezdanim sazvježđem su u velikoj suprotnosti. Ove teme su bile, a i ostaće, kao inspirativne za buduće naučnike, posebno one koji će da “napadnu” enigmu da li ima života na drugim planetama, dodaje sagovornik Novosti.
Foto:panoramio.com