U situaciji kada sve kompleksniji migracioni izazovi ne poznaju granice i sa kojima se nijedna država sama ne može izboriti, ne treba da zaboravimo da je u središtu migracija ljudski život.
Kapacitet Centra opredijeljen za smještaj 60 lica, a predviđeno je da funkcioniše u okviru Direkcije za prihvat u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
- Zahvaljujem Delegaciji Evropske unije koja je obezbijedila značajna finansijska sredstva za uspostavljanje ovog kontejnerskog naselja, kao i Komesarijatu Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM) i Predstavništvu Dječjeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF) na pružanju značajne podrške, što ovaj projekat čini primjerom odličnog partnerskog odnosa - kazao je Nuhodžić.
On je u nastavku dodao:
-Tako na najbolji način afirmišemo evropske perspektive Crne Gore, utemeljene na dosadašnjoj uspješnoj primjeni najboljih iskustava u oblasti integrisanog upravljanja migracijama i azila“, kazao je Nuhodžić.
Govoreći o izazovima koji su pred nama, ministar je naglasio da dalje unapređenje uslova za boravak stranaca koji traže međunarodnu zaštitu ostaje u vrhu prioriteta Ministarstva unutrašnjih poslova. S tim u vezi, naveo da je iz kapitalnog budžeta obezbijeđeno 470.000 eura, dok je iz IPA fonda opredijeljeno 400.000 eura, za rekonstrukciju bivše karaule „Božaj“ i izgradnju modernog centra za prihvat na ovoj lokaciji.
-Prihvatni centri u Spužu i na Božaju jedan od pokazatelja spremnosti Vlade Crne Gore i države Crna Gora da migrantima pruže sigurno utočište, težeći da se i na taj način legitimišemo kao društvo evropskih vrijednosti u kojem se poštuju ljudska prava svih, bez izuzetka- zaključio je Nuhodžić.
Šef Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije Herman Špic je, uz izraze zadovoljstva, naglasio da Crna Gora, uprkos svim izazovima s kojima se suočava, pokazuje odlučnost da migrante primi s poštovanjem i uvažavanjem.
„Evropska unija je sa 400.000 eura pomogla uspostavljanje Tranzitnog prihvatnog centra. Uskoro ćemo finansirati još jedan značajan regionalni projekat, u okviru kojeg je za Crnu Goru namijenjeno oko 700.000 eura za medicinsku, socijalnu, psihološku i tehničku podršku licima kojima je potrebna međunarodna zaštita. Projekat je neposredan odgovor na tekuću COVID-19 pandemiju koja je pogodila najranjivije grupe. Evropska unija ostaje posvećena pružanju podrške crnogorskim institucijama, međunarodnim organizacijama i agencijama u izazovu pružanja adekvatne podrške migrantima i azilantima“, zaključio je Špic.
Događaju su prisustvovali i Roberta Monteveki, predstavnica UNHCR-a u Crnoj Gori, Dušica Živković, šefica Kancelarije IOM-a, Nela Krnić, koordinatorka Programa dječje zaštite u Predstavništvu UNICEF-a, predstavnici civilnog sektora NVO Pravni centar i NVO Građanska alijansa, kao i predstavnici Crvenog krsta.