On je u Bečićima, na otvaranju Socijalnog foruma Energetske zajednice čiji je Crna Gora domaćin, kazao da je ta manifestacija, postala stalno mjesto za razmjenu iskustava, ali i omogućavanje članicama Energetske zajednice da razviju set energetskih i socijalnih zakona.
“Vjerujem da će i ovaj forum rezultirati usvajanjem zaključaka koji će predstavljati pravce u kojim bi trebalo da se razvijaju politike u oblasti upravljanja promjenama, energetske dostupnosti i smanjenja negativnih efekata energetskih reformi i zaštite potrošača koji spadaju u socijalno osjetljive kategorije”, naveo je Numanović.
Prioritetni ciljevi su, prema njegovim riječima, obezbjeđenje zaštite socijalno ugroženim potrošačima, podizanje prilagodljivosti radne snage, ulaganje u ljudski kapital i neprekidno učenje, unaprijeđenje uslova rada i životnog standarda, kao i poboljšanje radnog okruženja.
“U Crnoj Gori je ostvaren značajan napredak u harmonizaciji zakonodavstva sa evropskim, prije svega na unaprijeđenju ljudskih prava u oblasti rada i zapošljavanja. Tokom prošle godine nastavili smo sa reformom propisa u oblasti rada i donijeli neke veoma značajne zakone”, saopštio je Numanović.
On je podsjetio da je Zakon o radu izmjenama i dopunama usaglašen sa relevantnim konvencijama Međunarodne organizacije rada, izmijenjenom Evropskom socijalnom poveljom i određenim brojem direktiva EU.
“Usvojili smo i Zakon o zabrani zlostavljanja na radu, kojim se prvi put u našem radno-pravnom sistemu stvaraju pretpostavke za unaprijeđenje radnog ambijenta kroz predviđanje preventivnih mjera od mobinga na radnom mjestu”, kazao je Numanović.
On je ocijenio da je u Crnoj Gori razvijen socijalni dijalog, kao i da se tripartizam kao osnovni instrument demokratije u oblasti radnih odnosa razvija i unaprijeđuje kroz institucije sistema.
Numanović je podsjetio da su Vlada i reprezentativni sindikati javnog sektora potpisali Sporazum o politici zarada zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta do 2015. godine. Taj dokument predviđa rješenja koja bi trebalo da obezbijede fiskalnu konsolidaciju i konkurentnost privrede u uslovima ekonomske krize.
Prema njegovim riječima, ove godine je zaključen i Granski kolektivni ugovor za energetiku, proizvodnju, preradu i promet uglja, naftnih derivata i gasa.
Numanović je ocijenio i da je Vlada pokazala posebno razumijevanje za socijalno ugrožene kategorije stanovništva i u cilju njihove zaštite kontinuirano, od 2007. godine, sprovodila aktivnosti subvencioniranja računa za utrošenu električnu energiju najugroženijim.
Regulatorna agencija za energetiku (RAE) u julu je donijela Odluku o utvrđivanju tarifa za snabdijevanje ugroženih odnosno ranjivih kupaca.
Numanović je naveo i da su propisi koji su u oblasti rada usvojeni prošle i ove godine stvorili uslove za veću pokretljivost radne snage, nove investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća, klastera i preduzetništva, kao i povećanje zaposlenosti kroz fleksibilne oblike rada.
“Poseban kvalitet tih rješenja je u tome što ona predstavljaju rezultat kompromisa sva tri socijalna partnera i što objektivno obezbjeđuju uslove za uspostavljanje ravnoteže interesa zaposlenih i poslodavaca, u skladu sa međunarodnim standardima u oblasti rada”, zaključio je Numanović.
Crna Gora je ratifikujući Sporazum o formiranju Energetske zajednice 2006. godine postala njena punopravna članica, a 2007. godine potpisala je i Memorandum o razumijevanju o socijalnim pitanjima u okviru te zajednice.