Društvo

Numanović sa ambasadorom Fišerom

Izvor

Ministar Numanović je ambasadora Fišera upoznao sa aktivnostima Ministarstva rada  i socijalnog staranja, a naročito o reformskim procesima u oblasti penzionog sistema i socijalne politike, kao i o pravnom okviru za zapošljavanje stranaca, i o mogućnostima za zajedničke projekte. Ambasadora Fišera takođe je upoznao sa situcijom na tržištu rada Crne Gore, i naglasio da je Crna Gora u periodu 2007 – 2008 godine, bila na prvom mjestu po stranim ulaganjima. Ovakav trend je blago zaustavljen usled globalne finasijske krize, ali  je naša država i dalje interesantna za strane investitore, i da se očekuje da će strane kompanije tokom 2012. godine, nastaviti da ulažu na tržištu Crne Gore, kazao je Ministar. U tom smislu naročito su pogodne zakonske odredbe za zapošljavanje stranaca, koji ukoliko ispunjavaju uslove za legalan rad stiču jednaka prava kao državljani Crne Gore. 

Ministar Numanović je istakao da je i u vremenu krize Vlada Crne Gore uspjela da svojim anti-kriznim mjerama izbjegne masovna otpuštanja, i zadrži stabilnost plata, penzija i socijalnih davanja, te da je stopa nezaposlenosti oko 11,5 %, što je prilično manje u odnosu na stopu nezaposlenosti iz 2000. godine kada je taj procenat bio 32,7% . 

Ministar je takođe ukazao da se reformski procesi sprovode i u oblasti socijalne i dječije zaštite, i da je proces decentralizacije institucija veoma bitan. Stvaranje socijalnih servisa na lokalnom nivou i naročito otvaranje dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju u svim opštinama Crne Gore je svakako krajnji cilj. U tom pravcu i postoji prostor da međunarodne organizacije i donatori u partnerskom odnosu sa državom i lokalnom samoupravom pomognu izgradnju i opremanje ovakvih centara. 

Naglasio je, da je u cilju rješavanja pitanja raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori, Vlada Crne Gore usvojila Strategiju za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na  kamp Konik I i II sa pratećim akcionim planom. Interno raseljena i raseljena lica, imaju mogućnost regulisanja pravnog statusa stranca sa stalnim nastanjenjem ili privremenim boravkom do kraja ove godine, a svakako imaju u periodu do regulisanja tog statusa,  sva pripadajuća prava u skladu sa zakonima Crne Gore.     

Ministar Numanović je kazao da postoji  dobra bilateralna saradnja između Crne Gore i Savezne Republike Njemačke u oblasti socijalnog osiguranja, ali da bi trebalo razmotriti određena pitanja u vezi sa potpisivanjem Sporazuma o detašmanu, kao i u vezi sa sa primjenom Sporazuma o dvostrukom oporezivanju, između dvije države. 

Ambasador Fišer je kazao da postoji više oblasti od interesovanja, za moguću saradnju između dvije države. Kazao je da će razmotriti pitanja koja se tiču potpisivanja i primjena Sporazuma o detašmanu, kao i u vezi sa sa primjenom Sporazuma o dvostrukom oporezivanju, između dvije države. On je izrazio  uvjerenje, da će se u narednom periodu nastaviti sa relizacijom Sporazuma o grobovima stradalih u ratovima koji je potpisan između Vlade Crne Gore i Vlade Savezne Republike Njemačke.

Ambasador Fišer je ocijenio,  da je dobro da interno raseljena i raseljena lica imaju zakonsku mogućnost korišćenja zakonskih prava i regulisanja pravnog statusa. Podsjetio je da je Savezna Republika Njemačka preko nevladine organizacije “HELP” pružala pomoć raseljenim i inetrno raseljenim licima u Crnoj Gori, naročito u cilju njihovog stambenog zbrinjavanja.  

Tokom sastanka, zaključeno je da  je u obostranom interesu da se i ubuduće razvijaju zajednički projekti.

Portal Analitika