Društvo

NVO 4 life: Diskriminacija NVO predstavnika ne doprinosi rješavanju problema narkomanije

Izvor

Naime, u zaključcima se navodi da će predstavnik civilnog sektora biti izabran po principu „samoizbora i regionalne rotacije (centralni, južni i sjeverni dio)“.

- Ovaj princip je u suprotnosti sa Urednom o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija („Službeni list RCG“ broj 38/03 i „Službeni list CG“ br. 22/08 i 42/11). Dodatno, mandat predstavnika civilnog sektora će trajati 6 mjeseci kada će ga zamijeniti izabrani predstavnik druge regije. Takav pristup je diskiminatoran u odnosu na predstavnike civilnog sektora, jer isti ne važi sa predstavnike Vlade odnosno ostale članove Savjeta, čime se minimizira uloga i značaj predstavnika civilnog sektora, ali i praktično isključuje njegovo kvalitativno učešće imajući u vidu složenost problematike, navodi se u saopštenju.

NVO 4 Life cijeni da je zbog obima problema zloupotrebe droga u Crnoj Gori neophodno učešće ne jednog nego tri predstavnika civilnog sektora u Nacionalnom savjetu i to na puni mandat, odnosno isti onaj koji važi za sve ostale članove.

- Jedino na taj način će se uvažiti dosadašnji rad organizacija civilnog društva na smanjenju posljedica koje ovaj problem izaziva u crnogorskom društvu i suštinski pomoći proces prevencije narkomanije, kao i resocijalizacije ovisnika. Diskriminatorni pristup uključenja predstavnika NVO u rad Nacionalnog savjeta je loša poruka u kontekstu mnogo puta promovisane saradnje Vlade i NVO sektora, jer u ovom konkretnom slučaju se svodi na puku formu i unižavanje kontinuiranog doprinosa NVO sektora u borbi protiv narkomanije, poručuju iz te nevladine organizacije.

NVO 4Life poziva nadležene organe da primjedbe razmotri i da, kako kažu, "obezbijede ambijent u kojem će predstavnici NVO sektora imati ravnopravan položaj u odnosu na ostale članove Nacionalnog savjeta".

Portal Analitika