Oni su naveli da im se javljaju građani koji tvrde da ih farmaceuti u apotekama Montefarma obavještavaju da su dobili informaciju da neće biti izdavanja ljekova i pelena za odrasle na recept, ukoliko ih već nemaju kod sebe.
„Izdavaće, kako su im rekli, ono što imaju u svom skladištu, dok ne bude uplaćen novac koje im duguje Fond zdravstva“, navodi se u saopštenju.
Većina građana tvrdi da su otišli kući sa jednim ili nijednim lijekom, koji im je prepisao ljekar, kažu iz Banke hrane.
„Novca da kupe ljekove i pelene prepisane veličine za nepokretne osobe nemaju, čime ugrožavaju zdravlje“, istakli su u saopštenju
Oni su kazali da u bolnicama nema bolničkih ljekova, već da ih kupuju pacijenti, kao i osnovne higijenske stvari.
„Pozitivna lista ljekova se mora proširiti, jer sa postojećim ni u normalnom snabdijevanju nemoguće je liječiti se“, poručili su iz Banke hrane.
Iz te NVO su upitali da li će ukinuti doprinosi za zdravstveno osiguranje na zarade biti jednako vrijedni ljekovima i pregledima koje će građani plaćati privatnicima iz svog džepa.
Oni smatraju da se osobama starije životne dobi, socijalno ugroženima i licima sa invaliditetom moraju obezbijediti ljekovi, kako bi propisane terepije ljekara bile sprovedene.
„Država mora da uvede maksimalan iznos novca koje može platiti zdravstveno osigirani građani za lijekove, medicinske pretrage i preglede, tokom godinu dana, kako bi se sačuvao standard građana. Sve preko utvrđenog iznosa, država građanima treba da refundira“, poručili su iz Banke hrane.
Kako su kazali, zabrinjava što u bolnicama nema ni grijanja.
„Ne smijemo dopustiti i da u ovako neizvjesnoj zimu bude ljudi bez ogrijeva i struje, a posebno medu bolesnima. Ne smije se dozvoliti, da bolnice, škole, domovi za stare i drugi važni objekti, budu bez grijanja“, rekli su iz Banke hrane.
Odgovorna socijalna politika se, kako su zaključili, mora pokazati na djelu.