Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), svake godine skoro milion ljudi oduzme sebi život. Zbog toga je WHO proglasila 10. septembar Danom prevencije samoubistva, kako bi se skrenula pažnja javnosti na tu pojavu koju je, kako tvrde, moguće spriječiti.
NVO Ispod duge je od 4. septembra pokrenula akciju Niko nije vrijedan tvog života i objavljivala na Fejsbuk /Facebook/ stranici slogane usmjerene ka prevenciji samoubistava.
„Cilj ove akcije je bio ukazati na to da se svaki čovjek u jednom periodu života suočava sa naizgled nerješivim problemima, ali se ipak ne odlučuje na tako drastičan korak kao što je samoubistvo, već nastavlja da se bori“, poručili su iz te NVO.
Oni su Institut za javno zdravlje pitali koliko se osoba prošle godine ubilo u Crnoj Gori, međutim kako su naveli, ta institucija nije nadležna da vodi statistiku.
„Vođenje podataka koji se odnose na umiranje, obuhvataju i samoubistva, nisu u zakonskoj nadležnosti Instituta za javno zdravlje. Zavod za statistiku Crne Gore – Monstat do 2010. godine vodio je statistiku mortaliteta po uzrocima smrti, kao i umrle usljed nesrećnog slučaja, samoubistva i ubistva i poslednji objavljeni podaci o samoubistvima potiču iz 2009. godine“, piše u saopštenju te NVO.
Iz Instituta im je saopšteno i da se zbog promjene institucionalne nadležnosti u vođenju podataka koji se odnose na zdravstvene indikatore mortalitetne statistike od 2010. godine još verifikuju i kontrolišu podaci o umrlima u toj i prošloj godini i da zato nisu objavljeni.
NVO Ispod duge je Međunarodnu asocijaciju za prevenciju samoubistva (IASP) pitala na kom mjestu u svijetu se nalazi Crna Gora prema broju počinjenih samoubistava.
„Od IASP smo dobili odgovor da se prema podacima koje ima WHO, Crna Gora ne pojavljuje kao zasebna država na spisku država koje su dostavile podatke o broju samoubistava“, kazali su oni.
Prema podacima do kojih je ta NVO došla, Crna Gora je, zajedno sa Srbijom, 2006. godine bila na četrnaestom mjestu prema broju počinjenih samoubistava.
„Ističemo da je, prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje, 2009. godine registrovano 107 samoubistava, te da se po tim podacima, 2009. godine ubilo 77 muškaraca i 30 žena“, saopštili su oni.
Prema podacima WHO, samoubistvo je drugi najčešći uzrok smrti osoba starosne dobi od 15 do 19 godina. Kako su naveli sto hiljada adolescenata se ubije svake godine. (Mina)