U ovoj NVO navode da u Predlogu Zakona o budžetu za 2013. godinu, a kako su prenijeli mediji, za sve radove na vrtićima opredijeljeno je svega 660 hiljada eura, na osnovu čega se može zaključiti da se u toku naredne godine neće graditi nijedan vrtić, s obzirom da gradnja jedne vrtićke jedinice košta od 1,5 do 2 miliona eura.
U velikom broju opština Crne Gore, navodi se u obraćanju, među kojima su najugroženije Podgorica i Bar, ali ne zaostaju ni ostale, grupe u javnim predškolskim ustanovama veće su više nego duplo u odnosu na zakonske norme i standarde. Djeca borave u nezadovoljavajućim zdravstveno-higijenskim uslovima, što su utvrdile i pojedine nadležne ustanove, poput Instituta za javno zdravlje Podgorica.
Prosječna radna površina djeteta u vrtićima u Crnoj Gori iznosi 1,5 kvadratni metar, dok su zdravstveno sanitarne preporuke deset metara kvadratnih za jasleni uzrast i šest do osam kvadrata po djetetu za dio vrtića (od 3-6 godina), kažu u NVO Roditelji.
Oni su podsjetili da je udruženje Roditelji prikupilo preko 6.6 hiljada potpisa za peticiju kojom se traži hitna izgradnja ili dogradnja vrtića u Crnoj Gori, kako bi se konačno riješio problem prebukiranosti u njima.
"S obzirom da će narodni poslanici morati da se izjasne o Predlogu zakona o budžetu za narednu godinu i o njemu raspravljati i na odborima i plenumu, ovom prilikom apelujemo na vas da se založite da se ove budžetske stavke uvećaju i da zatražite od Vlade da hitno pronađe adekvatno rješenje", ističu u udruženju Roditelji.
Oni navode da uz "uvažavanje opšte poznate činjenice da je u toku finansijska kriza, ali i situacije da ona ne traje godinama, za razliku od prebukiranosti i prekobrojnosti grupa u crnogorskim vrtićima, vjerujemo da postoje načini za obezbjeđivanje novca za najmanje jedan ili dva vrtića u ovoj godini, posebno uzimajuću u obzir činjenicu da je Predlogom zakona o budžetu predviđeno da Direkcija javnih radova 7,1 milion eura potroši na izgradnju i rekonstrukciju administrativnog prostora za rad državnih organa".