Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo usvojio je u ponedjeljak Predlog kojem fale amandmani za Tužilaštvo,sa obrazloženjem da organizacija te institucije treba da se uredi zakonom, a ne Ustavom.
Šoć smatra da to u pravnoj suštini ne mijenja poziciju Tužilaštva i da brisanje te institucije iz Ustava ne ugrožava nezavisnost sudstva, “jer tužilac nije grana vlasti, a sud jeste”.
On je rekao agenciji Mina da tu instituciju treba urediti u okviru Vlade.
-Tužilaštvo sprovodi zakone kao i Vlada i drugi djelovi sistema uprave. Njegova pozicija je specifična jer se radi o zaštiti vrijednosti koje se odnose na krivično zakonodavstvo, to daje određenu težinu Tužilaštvu i bez tužioca nema ni krivičnog postupka, naveo je Šoć.
To, kako je dodao, ne može promijeniti formalnu poziciju tužioca ako se uredi zakonom.
-Do nedavno je tužioca birala Vlada, njegova ovlašćenja niko ne dira, samo se postavlja pitanje gdje locirati Tužilaštvo kao instituciju, rekao je Šoć.
Tužilac je, tvrdi on, dio izvršne vlasti i tako ga treba tretirati “kao i svaki drugi organ uprave”.
-Ne može se ipak tužialc svesti na neku puku inspekciju, činjenica da bez tužioca nema krivičnog procesa, i da je on taj koji u ime države štiti vrijednosti daje mu određenu težinu i izdvaja ga od ostalih iz sistema Uprave, ali ne u toj mjeri da bi ga trebalo posmatrati u ravni suda, precizirao je Šoć.
On smatra da ministar pravde treba da bude i Vrhovni državni tužilac, da bira sradnike i da odgovara parlamentu za njihov rad.
-Za bilo koji proces, valjanost i kvalitet optužnice pozovite mnistra i pitaqjte ga o čemu se tu radi. Ovako se to prebacuje sa jednog na drugog tužioca i na kraju ko je odgovoran, niko, kazao je on.
Time bi se, smatra Šoć, podigao autoritet Tužilaštva.