Društvo

Katnić tražio izuzeće Gazivode i Muka

O penzionisanju tužilaca u četvrtak

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić pisao v.d. VDT-a Maji Jovanović i tvrdi da će pretvaranjem prava na starosnu penziju u imperativni osnov za prestanak radnog odnosa Crna Gora krenuti putem diskriminacije, povrede prava na rad i nezavisnosti tužilačke funkcije

O penzionisanju tužilaca u četvrtak Foto: FOTO: Z.KALAČ/PORTAL ANALITIKA
PobjedaIzvor

Tužilački savjet zakazao je za četvrtak nastavak sjednice na kojoj će odlučivati o prestanku funkcije državnim tužiocima koji su ispunili uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju, kao i o izboru disciplinskog tužioca i njegovog zamjenika, saopšteno je juče nakon sjednice tog tijela.

Bez rasprave o penzionisanju

Na jučerašnjoj sjednici TS-a novi predstavnik Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Andrej Milović, koji je na toj poziciji zamijenio Borisa Marića nakon što je premijer Zdravko Krivokapić od ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića preuzeo rukovođenje resorom pravde, tražio je izmjenu dnevnog reda kako bi Savjet konstatovao prestanak funkcije tužiocima koji imaju pravo na starosnu penziju. Vršiteljka dužnosti vrhovnog državnog tužioca Maja Jovanović, međutim, to je odbila obrazlažući da Savjet u ovom trenutku ne raspolaže potrebnim informacijama za donošenje takvih odluka.

Milović je novinarima nakon sjednice kazao da razumije tužioce zašto ponovo nijesu bili spremni da raspravljaju o penzionisanju kolega.

"Kao član TS-a iz Ministarstva pravde razumijem tužioce jer se radi o njihovim kolegama, te da odluka da neko ispunjava uslove za starosnu penziju znači prekid njihovog rada. Shvatam koliko je to za njih kompleksno. Vrlo brzo ćemo imati informacije ko ispunjava uslove, tako da će svima nama biti lakše. Podatke ćemo dobiti od Fonda PIO", kazao je Milović.

On je rekao da ne vjeruje da će se utvrđivanje ispunjenosti uslova za starosnu penziju tužilaca prolongirati nakon četvrtka, ukoliko pristignu podaci iz Fonda PIO.

"Mi samo treba da konstatujemo i ispoštujemo načelo istinitosti po pitanju akta koje nam dostavi Fond. Nema tu šta da se raspravlja i previše diskutuje, mada diskusija nije isključena. Ovo je kolegijalni organ gdje je diskusija potrebna i dobrodošla, ali mislim da neće moći ništa da se prolongira", rekao je Milović.

Katnićevo pismo

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić u pismu vršiteljki dužnosti, koja je predsjednica Tužilačkog savjeta, ocijenio je da bi njegova smjena na osnovu ispunjenja uslova za penziju nedvosmisleno značila diskriminaciju po osnovu godina i tražio da se iz odlučivanja u vezi sa njegovim statusom izuzmu članovi Savjeta, advokat Siniša Gazivoda i predstavnik NVO sektora Stevo Muk.

"Važno je napomenuti da je jedan od istaknutih pravnika advokat protiv koga je Specijalno državno tužilaštvo, a na čijem sam čelu, pokretalo i vodilo krivični postupak i čiji angažman u TS-u je isključivo da bi sproveo osvetu zbog tog krivičnog postupka prema meni lično. Dakle, namjera navedenog člana Tuzilačkog savjeta, da Tužilački savjet konstatuje prestanak mog mandata, jer sam navodno ostvario uslove za penziju. S tim ciljem nepodnošljivo krši propise predviđene za sprovođenje procedura u vezi konstatovanja ispunjenja uslova za penziju, bilo kog tužioca, pa i mene kao glavnog specijalnog tužioca. Ovo se radi sprovodeći privatne aktivnosti u pravcu obezbjeđenja određenih dokaza u tom pravcu", kazao je Katnić.

GST u pismu navodi kao razlog da se iz odlučivanja izuzme i Muk njegovu izjavu tokom rasprave u vezi sa nacrtom tužilačkog zakona kada je tadašnji v.d. VDT-a Ivica Stanković ocijenio da se zakoni mijenjaju isključivo radi Katnićeve smjene.

"Muk je tada izjavio: ,,Pa šta, ako je i lično, on to zaslužuje zbog toga što se ne odaziva na pozive Skupštine i skupštinskih tijela i nevladinih organizacija, a ako se i odazove, govori što je njemu milo“. Tačno je da ja govorim što je meni milo, a što je istovremeno i pravo, što radim i ovog puta i na što sam ponosan, ali ovi njegovi stavovi su okolnosti koje izazivaju sumnju u njegovu nepristrasnost", navodi Katnić u pismu.

Diskriminacija

Predstavnik Vlade u TS-u, povodom Katnićevog pisma je rekao da GST ima pravo da piše dopis i traži izuzeće određenih članova.

- Odlučićemo o tome da li on ispunjava uslove, ali nikome ne možemo zabraniti da se obrati Tužilačkom savjetu - kazao je Milović.

Sa druge strane, kako navodi Katnić u pismu, ukoliko dođe do odluke o slanju njega u starosnu penziju Crna Gora zasigurno ide putem diskriminacije, povrede prava na rad i povrede nezavisnosti tužilačke funkcije. Takav put, tvrdi on, izabrala je i Mađarska prije skoro deset godina, o čemu je odlučivao Sud pravde u Luksembugru, kao i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, a i Evropska komisija je imala jasne stavove o tome.

"Osnov po kojem Tužilački savjet namjerava da prekine moj mandat kao GST-a je ostvarivanje uslova za odlazak u penziju, na osnovu beneficiranog radnog staža. Naime, pravo na tzv. beneficirani radni staž (koji sam ostvario zbog ranijih specifičnih poslova koje sam obavljao i koji, važno je da Vam napomenem, nije još uvijek sa sigurnošću utvrđen), propisuje se za zaposlene, odnosno lica koja se bave ili su se bavila naročito napornim i rizičnim zanimanjima i predstavlja vid pozitivne mjere zakonodavca prema toj kategoriji lica da, ukoliko žele, mogu ostvariti pravo na starosnu penziju ranije od ostalih. Ovakva pozitivna mjera, odnosno pravo, ne može istovremeno predstavljati imperativni osnov za prestanak radnog odnosa ili funkcije GST-a, ranije nego što je to slučaj sa ostalim zaposlenim, odnosno državnim tužiocima, kojima se staž osiguranja računa shodno opštim pravilima", istakao je Katnić u pismu upućenom Jovanović.

Izvještavanje sa sjednice omogućeno samo novinarima TV i DN Vijesti

Sjednici Tužilačkog savjeta juče je bio dozvoljen ekskluzivni pristup isključivo novinarama televizije i dnevne novine Vijesti. Službenik policije objasnio je novinaru Pobjede, nakon što mu nije dozvolio praćenje sjednice, da je od sekretarke Sekretarijata Tužilačkog savjeta Tatjane Topalović dobio dopis u kojem je obaviješten da će sjednici, osim članova TS-a, prisustvovati predstavnik Građanske alijanse Zoran Vujičić i samo dvoje novinara. I to iz iste medijske kuće.

U razgovoru sa kolegama iz drugih redakcija, saznali smo da ni njima nije dozvoljeno izvještavanje sa sjednice TS-a, i pored urednog obavještavanja Sekretarijata o namjeri da se događaj medijski isprati.

Iz Sekretarijata nam je službenica tog organa Snežana Trifunović, na protest redakcije i pitanje zbog čega se favorizuje jedna medijska kuća u izvještavanju o stvarima od opšteg interesa, kazala da je najbolje ,,da se javimo sjutra“ jer je sekretarka Topalović odsutna, odnosno prisustvuje sjednici, i da ,,vjerovatno postoji neki kriterijum“ po kojem se određuje ko može biti prisutan.

Sjednice Tužilačkog i Sudskog savjeta su, po pravilu, otvorene za javnost jer je relevantnim zakonima i poslovnicima propisano da je njihov rad javan.

Portal Analitika