"Na mnogo načina nuklearno oružje predstavlja najmračniji period Hladnog rata i najopasniju prijetnju savremenog doba. Danas smo učinili još jedan korak u cilju ostavljanja iza nas nasleđa iz 20. veka, dok istovremeno pokušavamo da izgradimo bezbjedniju budućnost za našu djecu", rekao je Obama na konferenciji za novinare u Bijeloj kući.
Novim sporazumom o ograničenju nuklearnog naoružanja predviđeno je smanjenje nuklearnih bojevih glava za trećinu. "S riječi smo prešli na djela. Učinili smo jasan i konkretan napredak. Demonstrirali smo značaj američkog vođstva i američkog partnerstva u cilju naše i svjetske bezbjednosti", naglasio je Obama.
Portparolka Kremlja Natalija Timakova prenijela je u Moskvi ocjenu Medvedeva da novi sporazum "odražava balans interesa obje strane". "Usaglašavanje (sporazuma) nije bilo jednostavno, ali je konstruktivnost pregovarača omogućila da se u kratkom roku obavi ogroman posao i da se dođe do potpisivanja", prenijela je Timakova riječi Medvedeva. Ona je dodala da Medvedev i Obama smatraju da je "glavni zadatak posle potpisivanja dokumenta njegova ratifikacija". Timakova je saopštila da su se predsednici dogovorili da u Pragu razmotre pitanja bilateralne saradnje i najaktuelnije probleme međunarodne politike. Prema novom sporazumu, SAD i Rusija će u narednih sedam godina svesti broj nuklearnih bojevih glava na po 1 500, umesto 2 200 koliko ih sada imaju. Novi sporazum zamijeniće dosadašnji START koji je potpisan 1991. godine, a stupio na snagu decembra 1994. godine. Važnost tog ugovora istekla je 5. decembra 2009. godine.
Dvije strane vodile su od 2009. godine intenzivne pregovore o sklapanju novog ugovora, što je danas i definitivno dogovoreno. Itar-tas navodi da je jedno od najtežih pitanja bilo povezivanje ofanzivnog naoružanja sa odbrambenim, odnosno sistemom protivraketne odbrane koju stvara SAD. Agencija podseća da je zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov prošle nedelje potvrdio da se o tom problemu "zahvaljujući upornim naporima došlo do izbalansiranog rješenja". Iako će dvojica predsjednika novi sporazum potpisati 8. aprila u Pragu, da bi postao važeći neophodno je da bude ratifikovan i u ruskoj državnoj Dumi i američkom Senatu, prenijela je Beta.