Izmjene i dopune Zakona o popisu koji su juče u skupštinsku proceduru predali poslanici parlamentarne većine, a kojima se briše član koji definiše da period sprovođenja popisa i referentni momenat određuje Vlada i datum „zakucava“ u zakonsku normu, prevarni je politički manevar kojim se Sporazum o uslovima koji je premijer Milojko Spajić ponudio opoziciji - čini potpuno irelevantnim.
U predloženom tekstu sporazuma izmjena Zakona pominje se isključivo u smislu regulisanja pitanja izrade softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva i formiranja komisije sa zadatkom priprema specifikacije za raspisivanje javnog poziva za izradu tog rješenja, te praćenje implementacije samog softvera.
KAD SE VLADA NE PITA
No, zakonskim definisanjem termina održavanja popisa od 30. novembra do 15. decembra, sa mogućnošću produženja za 15 dana zbog eventualnih „vremenskih nepogoda, nedovoljnog broja popisivača ili drugih opravdanih okolnosti“, u potencijalnom - ali najvjerovatnijem - scenariju da se u narednih 14 dana ne ispune uslovi opozicije definisani ponuđenim sporazumom, premijeru Spajiću se „otvara“ mogućnost da jednostavno poruči kako su mu - vezane ruke.
Preciznije: da se popis mora sprovesti u zakonom zadatom vremenskom okviru, bez obzira na ispunjenost uslova koje je prihvatio?!
Pregovore oko toga koji uslovi se moraju ispuniti da bi bilo moguće održati popis vodila je Vlada, odnosno Spajić, sa opozicijom i predstavnicima nacionalnih vijeća, tako da se opravdano otvara pitanje da li je jučerašnji manevar poslanika parlamentarne većine dio dvostruke igre samog premijera.
Ovakav potez normiranja perioda popisa u zakonu - s obzirom na činjenicu da je prema zakonskom rješenju usvojenom u decembru prošle godine za određivanje datuma bila zadužena Vlada - može ukazivati i na to da ekipa iz bivšeg Demokratskog fronta ima znatno manje povjerenja u Spajića nego što ga je imala u Dritana Abazovića, koji je bio bespogovorno spreman da sprovede popis po diktatu i za interes Beograda.
A definisanje mogućnosti da se u krajnjoj liniji popis produži do 15 dana bi značilo da se popisivanje može održavati čak i u toku – novogodišnjih praznika!
SOFTVER (NI)JE BITAN
Važno je potcrtati i činjenicu da je predviđeno i raspisivanje tendera za izradu softvera, odnosno formiranje komisije koja treba da sprovede cijelu proceduru, koja podrazumijeva još jedan tender za reviziju koda softera, te da je potpuno nemoguće sav taj posao završiti za 14 dana.
"Radi provjere podataka prikupljenih tokom sprovođenja popisa, a koji se odnose na pitanja o: nacionalnoj, odnosno etičkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku, jeziku kojim lice uobičajeno govori, uspostavlja se softver", navodi se u predloženim izmjenama.
Radi uspostavljanja softvera kao i revizije koda tog softvera Vlada će formirati komisiju čiji su poslovi: priprema specifikacije za raspisivanje javnog poziva za izradu softverskog rješenja za provjeru podataka; priprema specifikacije za raspisivanje javnog poziva za izbor IT kompanije za reviziju koda softvera iz države članice EU; praćenje sprovođenja tenderske procedure javne nabavke za odabir kompanije za izradu softverskog rješenja; praćenje sprovođenja tenderske procedure javne nabavke za izbor IT kompanije za reviziju koda softvera; praćenje implementacije samog softvera za provjeru podataka.
Predloženo je da građani izvrše kontrolu popisanih podataka, ali samo onih koji se odnose na pitanja o nacionalnoj, odnosno etičkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku, jeziku kojim lice uobičajeno govori, a nakon završenog unosa podataka iz popisa.
Podzakonska akta biće donijeta u roku od deset dana od stupanja na snagu izmjena Zakona, piše u Prijedlogu.
"Za spovođenje ovog zakona potrebno je izdvojiti dodatna finansijska sredstva iz budžeta za potrebe izrade softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom sprovođenja popisa", piše u Prijedlogu, ali iznos iz budžeta koji treba dodatno izdvojiti nije naveden.
Predlagači izmjena zakona, 15 poslanika parlamentarne većine, u obrazloženju dostavljenom Skupštini, navode da je razlog za njihovo donešenje odgađanje sprovođenja popisa kako bi se stvorili uslovi da „ova značajna društvena aktivnost dobije apsolutni legitimitet kroz dodatno unapređenje transparentnosti i inkluzivnosti“.
"Krajnji cilj ovih izmjena je dobijanje blagovremenih i potpunih statističkih podataka", navode u obrazloženju te u tom cilju predlažu hitnost postupka i stupanje na snagu danom objavljivanja u ,,Službenom listu Crne Gore“.
CILJ OPRAVADA SREDSTVO
Ovako koncipirane izmjene i dopune Zakona o popisu očito su planski napravljene sa dvostrukom namjerom. Prije svega, da se – ubacanjem termina u zakonske izmjene – onemogući ili obesmisli dogovor Spajićeve vlade sa jedinstvenom opozicijom i nacionalnim savjetima manjiskih naroda o uslovima popisa. To bi premijera politički potpuno odstranilo iz bilo kakve buduće političke kombinatorike ili mogućeg djelovanja sa dijelom crnogorske opozicije.
Istovremeno, ovom prevarnom igrom sprovodi se dalje popisna agenda Vučićevog Beograda, koju očito žele do kraja da sprovedu Mandić i njegovi saveznici u Crnoj Gori.
Zato će u narednim danima biti zanimljivo pratiti potez Milojka Spajića. Do sjednice parlamenta na Cetinju ima još nekoliko dana i ako premijer i funkcioneri PES-a zaista žele da popis bude sproveden na korektan način, predložiće amandmane na već predložene izmjene Zakona o popisu.
Ukoliko Spajić bude ,,mudro ćutao“, onda će definitivno pokazati, ne samo crnogorskoj javnosti već i evropskim partnerima, da je od početka pristao da bude dio političke prevare.
Monstat izbjegava odgovor zbog čega nije upozorio vlast da popis zimi nije praksa UN
Uprava za statistiku (Monstat) nije upozorila izvršnu vlast da Ujedinjene nacije nemaju praksu ni standard da se popis stanovništva odvija u zimskom periodu.
Oni nijesu odgovorili na pitanje Pobjede zašto kao odgovorno tijelo nijesu ukazali na taj propust vlasti pri donošenju Uredbe kojom je predviđeno da se popis održi od 30. novembra do 15. decembra.
Nijesu dali ni konkretan odgovor na pitanje hoće li ih, uzevši u obzir profesionalne standarde i zaštitu struke, obavijestiti o pomenutom i inicirati odlaganje popisa za period koji je validan u preporukama UN.
"Hvala Vam na poslatim pitanjima. Uprava za statistiku će blagovremeno informisati javnost o svim novostima i narednim aktivnostima. Hvala Vam na razumijevanju", naveli su iz Monstata u kratkom odgovoru Pobjedi.
Da je zimski period sporan za održavanje popisa već izvjesno vrijeme upozoravaju predstavnici civilnog sektora. Tako su u NVO Juventas još 2021. godine ukazali na to da je preporuka Ekonomskog komiteta Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) da popis treba izbjegavati u periodu kada se očekuju nepovoljni vremenski uslovi (u slučaju Crne Gore zimski period) i kada većina stanovništva nije u svom uobičajenom mjestu boravka (u slučaju Crne Gore period turističke sezone).
Tada su napomenuli da se u preporukama UNECE ističe da je potrebno organizovati popis u istom periodu u kojem je sproveden prethodni - april.