Predsjednik Sindikata Prerade, Borislav Mašković kazao je da su radnici ranije najavili i planirali blokadu kapije, ali da trenutna situacija nije njihov scenario.
Ispred glavne kapije KAP-a trenutno se nalaze automobil obezbjeđenja fabrike i desetak radničkih automobila koji sprječavaju izlazak i ulazak kamiona u kompaniju. Policija je raspoređena na obje strane ograde na glavnom ulazu u KAP.
“Najavili smo da nećemo dozvoliti da aluminijum izađe kako bi privolili menadžment da pregovara sa nama i da nas izmiri. Međutim, menadžment je sam sebe zagradio, vjerovatno da bi nas preduhitrio«, kazao je Mašković novinarima ispred kapije KAP-a.
Radnici Prerade štrajkuju sedmi dan ispred kapije KAP-a, tražeći od ruskog menadžmenta isplatu zaostalih dugovanja.
»Sad čekamo da nas neko pozove i da razgovara sa nama. Nema ništa bez potpisa Vlade, menadžmenta i nas, jer njima ništa ne vjerujemo«, rekao je Mašković.
Radnici su predložili da unutrašnje obezbjeđenje povuče kamion i svoj automobil, kako bi saobraćaj funkcionisao kao jutros.
»Želimo da ljudi slobodno prilaze poslu, da menadžment dolazi na posao, samo ne damo izvoz aluminijuma dok se naša situacija ne riješi«, kazao je Mašković.
On je najavio da će ih i danas posjetiti članovi skupštinske Komisije za kontrolu i praćenje postupka privatizacije.
»Takođe smo se obratili i Sindikatu KAP-a da imaju razumijevanja za nas i da se solidarišu sa nama«, naveo je Mašković.
On je ponovio da Vlada ima zakonsku obavezu da zaštiti radnike.
Radnik Prerade, Vesko Gazivoda kazao je da ni sam ne zna šta znači ta cijela situacija, ni kako će se riješiti.
»Znam samo da mi koji smo došli ovdje tražimo pravo na rad i na ono što nam sleduje«, kazao je Gazivoda.
On ne zna kome trenutna situacija odgovara, ali je uvjeren da nekome služe u određene svrhe.
»Da li služimo ovom poslovodstvu zbog odnosa s Vladom, da li Vladi služimo za nešto ili opoziciji?«, pitao je Gazivoda.
Sindikat Prerade je ranije upozorio menadžment i ministra ekonomije Vladimira Kavarića da će, ukoliko im se ne uplate zaostala potraživanja, snositi odgovornost za to što će se događati narednih dana.
Oni su podsjetili da su se više puta obraćali Ministarstvu ekonomije, ali bez ikakvih rezultata.
Zaposlenima u Preradi se duguje 12 zarada, zimnice za posljednje četiri godine, jubilarne nagrade tri godine, kao i regres za 2010. godinu.
Radnicima nijesu uplaćene ni sindikalne članarine, doprinosi za rekreaciju invalida od novembra 2008, za stambeni fond od 2005, niti su im povećane zarade po sudskim presudama od početka 2007. godine.