Američka ambasada u BiH pozvala je sve političke lidere da postupe u skladu s odlukama suda.
"Poštovanje vladavine prava je temelj demokratije i od vitalnog je značaja za napredak BiH na evroatlantskom putu", navedeno je iz američke ambasade za Radio Slobodna Evropa.
U Republici Srpskoj se 9. januar obilježava kao Dan republike, jer je na taj dan 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud BiH je 2016. godine, po apelaciji tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, donio odluku prema kojoj je obilježavanje 9. januara kao Dana RS neustavno.
Odlukom je naloženo i brisanje spornih odredbi Zakona o praznicima RS, pa su vlasti RS u oktobru 2016. usvojile Zakon o Danu RS, prema kome se 9. januar praznuje kao sekularni praznik, koji nema obavezujući karakter, s obzirom na to da je ranije 9. januara obilježavana i krsna slava RS – Sveti arhiđakon Stefan.
Ko osnov za donošenje zakona vlastima je poslužio referendum u septembru 2016, na kojem je više od 99 odsto izašlih glasača, građana Republike Srpske, na pitanje - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?" odgovorilo sa "Da".
Prije referenduma, Ustavni sud BiH odbio je zahtjev Narodne skupštine RS da se preispita odluka o proglašenju neustavnim 9. januara kao Dana RS i donio privremenu mjeru kojom je zabranio sprovodjenje referenduma.
Ustavni sud BiH je poništio i rezultate referenduma o Danu RS, kojeg su vlasti u međuvremenu preimenovale u anketu.