Delegacija SUBNOR-a i antifašista Crne Gore sa predstavnicima iz Nikšića, Šavnika i Žabljaka išla je 7. juna u Dole da polože cvijeće i poklone se žrtvama fašizma, ali nijesu znali da se toga dana održava veliki narodni zbor koji je organizovala Mitropolija crnogorsko-primorska u pomen na ove žrtve, pa je odustala i danas 8. juna položila cvijeće u Dolima i 78 put poklonila se sjenima poginulih rodoljuba, nedužno nastradalim na današnji dan 1943. godine, saopšteno je iz SUBNOR-a.
Kako navode, poslije bitke na Neretvi, fašisti SS divizije „Princ Eugen“ uz podršku domaćih izdajnika pretvorili su Pivu u buktinju.
“Jednostavno u svom naletu ubijali su sve što je hodalo, palili, žarili, bacali niz litice hiljade nedužnih Pivljana. Ipak najteže i najžalosnije je bilo ovdje u Dolima gdje je nastradalo 522 žitelja ovoga kraja a među njima 109 djece. U ovim zlodjelima stradale su brojne porodice a ipak najviše su izginuli Blagojevići njih 220. ovdje je masovni pokolj izvršen nad seljacima Dube, Miljkovca, Bukovice, Zaborja, Rudinica i Seljana”, dodaju iz SUBNOR-a.
Pivska krvava bajka, kako ističu, je jedan od najsvirepijih zločina koji se desio u toku II svjetskog rata.
“I danas na ovom mjestu čini mi se da se još čuje plač, jauci i lelek nedužne djece, žena i staraca. Pomenuću samo dva zvjerstva koja najbolje oslikavaju ovaj zločin. Prvi : sedamaestogodišnja Jaglika Adžić uspjela je da se otrgne i pobjegne od zlikovaca, ali kada je viđela da u zapaljenoj kući gdje je bilo oko 50 stanovnika se nalaze i njeni roditelji i tri brata od dvije, četiri i osam godina, vratila se i ulećela u zapaljenu kuću da izgori zajedno sa njima. I drugi : novorođeno dijete porodice Đikanović kome roditelji ni ime nijesu uspjeli da nađedu i to je najmlađi mučenik ove pivske tragedije”, navode iz SUBNOR-a.
Naglasili su da je autor ovog spomen-kompleksa koji je izgrađen 1976. godine u znak sjećanja na pale žrtve akademski vajar Luka Tomanović.
“Za ovaj spomen-kompleks Ministarstvo kulture Vlade Crne Gore je 2011. godine obezbijedilo sredstva da se spomenik obnovi jer je bio znatno oštećen. Ovakva mjesta moramo redovno obilaziti sa željom da se ovakva krvoprolića neće više nikad događati. Moramo ih obilaziti i klanjati se njihovim sjenima koji su samo željeli da žive u slobodi u svojoj prelijepoj domovini. Neka je slava svim žrtvama fašističkog terora”, zaključuju iz SUBNOR-a.
Takođe, danas je i zajednička delegacija Građanske inicijative “21. maj”, Crnogorskog ženskog lobija i Foruma slobodnih građana “Luča” posjetila spomen obilježje u Dolima i odala počast žrtvama fašističkog terora i položila cvijeće.
- 7. juna 1943. godine pripadnici okupatorske divizije “Princ Eugen” u okviru neprijateljske ofanzive u Drugom Svjetskom ratu, izvršili su masovno strijeljanje stanovništva Pive. Samo tog dana je ubijeno 522 stanovnika Pive, od kojih 109 đece.
Građanska inicijativa “21. maj”, Crnogorski ženski lobi i Forum slobodnih građana Luča pozivaju Vladu Crne Gore da posveti značajniju pažnju državnom obilježavanju sjećanja na ovaj zločin.
Primjetna je neodlučnost i nezainteresovanost crnogorskih vlasti za njegovanje službenog javnog sjećanja na narodno oslobodilački pokret i borbu protiv fašizma i njegovih saradnika u Crnoj Gori i prećutna podrška revizionizmu i stvaranju i održavanju izmišljenog ideološkog prikaza nesporne antifašističke prošlosti Crne Gore - poručili su oni.