Dokument predstavljen u petak u Parizu navodi da je vještačka inteligencija sposobna poštovati ljudska prava, mir i sigurnost u skladu sa zajedničkim nastojanjima i vrijednostima.
Vještačka inteligencija predstavlja značajan pomak u načinu prikupljanja informacija, potrage za istinom, pričanja priča i širenja ideja, te će značajno promijeniti novinarstvo, piše u dokumentu.
Sistemi vještački inteligencije imaju potencijal za revoluciju globalnog informacijskog okruženja, u zavisnosti od njihovog dizajna, kontrole i primjene. Zbog toga se u dokumentu navodi deset osnovnih pravila koja moraju postati obavezna za medijske organizacije i novinare.
Prvo pravilo je da novinarska etika mora usmjeravati medije i novinare da koriste tehnologiju, a drugo da ljudske odluke moraju ostati centralne pri uredničkim izborima i dugotrajnim strategijama. Dokument poziva da sistemi vještački inteligencije ranije prođu nezavisnu evaluaciju i da medijske kuće uvijek ostanu odgovorne za sadržaj koji objavljuju.
Mediji moraju biti transparentni u vezi korišćenja sistema vještačke inteligencije i moraju garantovati autentičnost i istinitost objava.
U dokumentu se naglašava i da se jasno označi razlika između ljudskog i generisanog sadržaja, da sadržaj vještačke inteligencije oslikava pluralizam mišljenja te da novinari i medijske kuće budu angažovane u opštem nadzoru sistema vještačke inteligencije.