Abiznis

Obod: Prodat alat i otpadni materijal

Izvor

Prodaja imovine obavljena je javnim prikupljanjem ponuda, koje su se mogle dostavljati do petka u 15 sati.

Stečajni upravnik fabrike, Nikola Vujačić kazao je da je od deset ponuda koje su blagovremeno stigle, šest od preduzeća, a četiri od građana.

“Jedna ponuda nije razmatrana, jer nije bila u skladu sa javno objavljenim uslovima prodaje, odnosno ponuđač nije uplatio depozit”, rekao je Vujačić agenciji Mina-business.

On je naveo da je prodata glodalica po cijeni od 2,05 hiljada eura bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), kompresor za 520 eura bez PDV-a i viljuškar 2,1 hiljadu eura bez PDV-a.

“Prodat je razni inventar iz restorana, kao što su šolje za čaj, tacne, tanjiri, šerpe, ovali, stolnjaci, topli sto, sudopera u ukupnom iznosu od 265,7 eura bez PDV”, precizirao je Vujačić.

On je naveo da su prodate i dvije ledare, u ukupnom iznosu od 90 eura i dva sitna alata zing mašina i "flašencug" za 35 eura, takođe bez PDV-a.

Prodate su, kako je kazao, i metalne konstrukcije i otpadno željezo, po cijeni od 223 eura po toni, bakar, po cijeni od 5,3 eura po kilogramu (kg) i aluminijum po cijeni od 1,1 eura po kg bez PDV-a.

“Stvarne količine navedenih otpadnih materijala utvrdiće vaganjem Komisija prodavca u prisustvu najpovoljnijeg ponuđača”, objasnio je Vujačić.

On je dodao da će imovina fabrike, koja nije prodata, biti predmet nove prodaje, na jedan od načina propisan Zakonom o stečaju.

Procijenjena vrijednost postojenja i opreme u okviru nekoliko organizacionih cjelina u Obodu, iznosi 1,13 miliona eura.

Ukupna vrijednost sirovina, repromaterijala i gotove robe, koja se nalazi u skladištima, iznosi oko 1,21 milion eura.

Umjetničke slike se se prodavale po ukupnoj cijeni od 18 hiljada eura.

U nekadašnju cetinjsku fabriku bijele tehnike uveden je u aprilu novi stečaj, a čitavim procesom rukovodi sudija podgoričkog Privrednog suda, Ivan Kovačević.

Prethodni stečaj, koji je 2008. godine uveden na zahtjev njemačke kompanije Raku, zbog duga od 265 hiljada eura, Apelacioni sud je ukinuo na inicijativu Odbora direktora Oboda. Za oko 1,2 hiljade radnika Vlada je tada kao većinski vlasnik isplatila otpremnine od oko 18 miliona eura. Oni su dobili 500 eura po godini radnog staža, kao i 1,99 hiljada eura na ime 24 plate.

Radničko nezadovoljstvo traje više od deset godina, tokom kojih su brojnim pregovorima i štrajkovima tražili ispunjenje prava iz radnog odnosa. I danas nekoliko desetina radnika pred sudovima pokušava da ostvari prava.

Portal Analitika