Globalna tražnja za naftom je porasla tokom 2021. kada je svijet počeo da se oporavlja od pandemije koronavirusa, a ukupna svjetska potrošnja potencijalno bi mogla da dostigne novi rekord naredne godine, uprkos naporima da se smanji potrošnja fosilnih goriva kako bi se ublažile klimatske promjene.
Potrošnja benzina i dizela porasla je ove godine kako su potrošači nastavili putovanja i kako su se normalizovale poslovne aktivnosti.
Potrošnja
Očekuje se da će u 2022. potrošnja sirove nafte dostići 99,53 miliona barela na dan, što je povećanje sa 96,2 miliona barela dnevno u ovoj godini, prema Međunarodnoj agenciji za energiju. To bi bilo malo manje od dnevne potrošnje u 2019. koja je iznosila 99,55 miliona barela.
Ovo će izvršiti pritisak i na OPEC i na američku industriju škriljaca da zadovolje tražnju, nakon godine tokom koje su veliki proizvođači bili iznenađeni oživljavanjem aktivnosti koje je nadmašilo ponudu i dovelo do malih zaliha širom svijeta.
Brojne članice OPEC-a su se borile da povećaju proizvodnju, dok američka industrija škriljaca mora da se nosi sa zahtjevima investitora da zadrže postojeći nivo potrošnje.
Procjene
Nakon početka godine, kada je barel koštao 52 dolara, cijena Brent nafte je uvećana na oko 86 dolara po barelu prije nego što je na kraju godine pojeftinila. Očekivanja su da bi cijene mogle da nastave uzlaznu putanju 2022. osim ako se ponuda ne poveća više od očekivanog.
Procjene su da bi Brent u prosjeku mogao da košta 85 dolara po barelu 2022. zbog malih zaliha i nedostatka rezervnih kapaciteta.
Veliku neizvjesnost stvara situacija sa Omikron sojem, pošto su brojne zemlje ponovo uvele ograničenja putovanja što će naštetiti avio-industriji i potrošnji.
Oporavak iz 2021. iznenadio je dobavljače, podižući tenzije između velikih zemalja proizvođača i najvećih svjetskih potrošača poput SAD, Kine i Indije.
Proizvodnja
Pošto su cijene goriva naglo porasle ranije ove godine, predsjednik SAD Džo Bajden pozvao je Organizaciju zemalja izvoznica nafte i njene saveznike, poznate kao OPEC+, da povećaju ukupnu proizvodnju nakon što su mjesecima ograničavali snabdijevanje.
Međutim, zemlje OPEC-a su se borile da povećaju proizvodnju zbog nedovoljnog ulaganja. Podaci Reutersa pokazuju da je grupa previše ispunjavala svoje proizvodne ciljeve u novembru.
Američka industrija škriljaca, na sličan način, nije reagovala na više cijene kao što su to činili ranije, pokleknuvši pod pritiskom investitora da obuzdaju potrošnju.
Ukupna američka proizvodnja u prosjeku iznosila je 11,2 miliona barela dnevno u 2021. godini, u poređenju sa rekordom od skoro 13 miliona barela dnevno krajem 2019, prema američkoj Upravi za energetske informacije.
Očekuje se da će Kanada, Norveška, Gvajana i Brazil povećati snabdijevanje u narednoj godini, kao i da će američka proizvodnja nafte u prosjeku iznositi 11,9 miliona barela dnevno.
Neizvjesnost
Broj slučajeva koronavirusa raste zbog veoma zaraznog Omikron soja, a pogoršanje epidemiološke situacije moglo bi da uspori oporavak u velikim ekonomijama. IEA i drugi su neznatno snizili očekivanja, pri čemu je IEA smanjila prognoze za 2021. i 2022. u prosjeku za 100.000 barela na dan da bi se uračunala manja putovanja avionom.
Međutim, još nije vidljivo koliko u ovoj fazi situacija sa Omikronom utiče na tražnju. Zalihe goriva u čvorištu Amsterdam-Roterdam-Antverpen, ključnom evropskom mjestu za transport nafte i gasa, pale su u posljednjoj nedjelji, što je signal stabilne potrošnje. Najviše cijene goriva su zabilježene u Britaniji, pokazali su podaci kompanije za automobilske usluge RAC jedinice Fuel Watch.
U Aziji, profitne marže rafinerija za proizvodnju goriva su snižene posljednjih nedjelja zbog zabrinutosti oko tražnje koju prouzrokuje Omikron, ali opšta očekivanja za 2022. su dalji oporavak, sa većim profitom za destilate poput dizela.