Dok premijer Milojko Spajić tvrdi da Crna Gora nije dobijala grantove iz EU decenijama, iz Delegacije Evropske unije (EU) Pobjedi su saopštili da je od 2007. godine EU Crnoj Gori obezbijedila direktna bespovratna sredstva od oko 1,2 milijarde eura. Iz Delegacije EU ističu da je, osim toga, Crna Gora iskoristila i širok spektar regionalnih programa za Zapadni Balkan.
Bivša ministarka evropskih integracija Gordana Đurović, takođe, ističe da je Crna Gora prethodnih godina dobila značajna bespovratna sredstva od EU.
"EU je najveći donator u Crnoj Gori, i vrijednost bespovratnih sredstava prelazi u pojedinim godinama jedan odsto BDP-a. EU i njene EU27 su, inače, najveći davalac razvojne pomoći svijeta, gdje učestvuju sa više do 50 odsto", kazala je Đurović Pobjedi.
Poslanik DPS Mihailo Anđušić ističe da je riječ o manipulacijama Spajića.
"O kakvoj manipulaciji je riječ najbolje govori činjenica da je u periodu od 2007. do 2020. godine Crna Gora dobila 700 miliona eura grantova od strane EU. Nego, što drugo očekivati od premijera manipulatora koji je za godinu i po zadužio Crnu Goru milijardu i 700 miliona i koji u 15 minuta saopštava dijametralno suprotne iznose zaduženja. Spirala laži, populizma i obmana koja se polako urušava kao kula od karata", kazao je Anđušić.
Govoreći u brojkama, Anđušić za Pobjedu precizira da je Evropska unija u periodu od 2007. do 2013. godine Crnoj Gori dodijelila 235 miliona eura bespovratne finansijske podrške.
"Od 2007 do 2020. godine je uspješno planirano i programirano svih 279,1 milion eura, koje je Evropska unija Crnoj Gori dodijelila kroz nacionalne programe finansijske perspektive IPA 2014-2020. Posebno je važna podrška koju je EU dodjeljivala u kontekstu dosadašnje agende povezivanja, koja je prerasla u novi ekonomski i investicioni plan EU. Ovu podršku Crna Gora dobijala je kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir (WBIF), instrument koji će i dalje biti primarni način finansiranja pripreme i izvođenja investicionih projekata", kazao je Anđušić, dodajući da je do 2020. godine posredstvom ovog instrumenta odobreno ukupno 219 miliona eura (od kojih je 42 otkazano krajem 2020), gotovo 54 miliona eura izdvojeno je za pripremu projekata, a 165 miliona eura za radove i nabavke za infrastrukturne projekte.
"Kancelarija za evropske integracije koordinirala je i sprovodila programe evropske teritorijalne saradnje. Do 2020. godine je u okviru ovih programa ugovoreno 179 projekata sa učešćem crnogorskih organizacija i institucija, 131 u okviru trilateralnih i transnacionalnih programa, vrijednosti oko 189 miliona eura, od čega za crnogorske partnere oko 35 miliona eura, i 48 u okviru bilateralnih programa, ukupne vrijednosti 18 miliona eura (i dodatnih 15 miliona iz IPA I)", istakao je Anđušić.