Društvo

Od 2013. godine NPR će biti obavezujući standard FATF-a

Izvor

Tokom posjete, čiji domaćin je bio direktor USPNFT mr Predrag Mitrović, predstavnici srpske delegacije na čijem čelu je bio direktor USPN Aleksandar Vujičić, razmijenili su iskustva i informacije sa crnogorskim kolegama o radu dviju finansijsko-obavještajnih službi, prije svega o prijemu i obradi sumnjivih transakcija.

Međutim, najznačajniji dio rada odnosio se na nacionalnu procjenu rizika (NPR) od pranja novca. Naime, Crna Gora će početkom naredne godine ući u izradu NPR, dok je Srbija pri kraju tog procesa pa je stoga dragocjeno njeno iskustvo u sprovođenju ove izuzetno kompleksne obaveze.

Od 2013. godine NPR će biti obavezujući standard FATF-a (Financial Action Task Force) i sve države će biti dužne da sprovode ovakvu procjenu. NPR je sveobuhvatan proces prikupljanja i analize relevantnih podataka sa ciljem da se procijeni stepen izloženosti pojedinačnih sektora pranju novca. Njena svrha je sagledavanje mogućnosti za efikasno angažovanje raspoloživih finansijskih, tehničkih i ljudskih resursa u borbi protiv finansijskog kriminala.

Izrada NPR je proces koji će identifikovati sektore odnosno dio društva koji je najviše, odnosno najmanje otporan na pranje novca i finansiranje terorizma. Ona podrazumijeva i stvaranje plana integriteta prvenstveno za službenike USPNFT, Uprave policije i Vrhovnog državnog tužilaštva, a kasnije i za sve one koji će učestvovati u procesima prikupljanja podataka i procesuiranja predmeta.

Predstavnici USPN Srbije, koja je lider u regionu po pitanju NPR, crnogorskim kolegama su detaljno predstavili strukturu i način funkcionisanja tijela koje treba da se bavi nacionalnom procjenom rizika. Takođe su ukazali na moguće probleme i dali korisne savjete kako ih izbjeći odnosno riješiti. Objasnili su da su oni NPR radili po metodologiji Svjetske banke po kojoj se rizik procjenjuje u pet sektora, a precizirano je da se procjenjuje obim prljavog novca, usklađenost zakona na nacionalnom nivou, bankarski sektor, nebankarski finansijski sektor (tržište kapitala, osiguranje, lizing, dobrovoljni penzijski fondovi) i nefinanasijski sektor.

Svoj doprinos diskusiji dali su i predstavnici Misije OEBS-a u Beogradu, koji su pomagali predstavnicima USPN ali i drugih državnih organa Srbije u izradi NPR.

Portal Analitika