Politika

Smatra da smo bliže izborima nego trećoj Vladi

Đukanović: Potrebna mobilizacija svih kojima je na srcu Crna Gora, moramo svi glasati

Predsjednik države Milo Đukanović poručio je kako je Crna Gora od avgusta 2020. godine bila pod strašnim udarom kleronacionalista SPC, ali da je građanski koncept države sačuvan. Rekao je i kako je odlazeća Vlada odgovorna za najveću izdaju nacionalnih interesa od 1918. godine.

Đukanović: Potrebna mobilizacija svih kojima je na srcu Crna Gora, moramo svi glasati Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Komentarišući sve što se dešavalo nakon 30. avgusta 2020, on je kazao kako je riječ o "najvećoj izdaji nacionalnih interesa Crne Gore nakon 1918. godine". Dodao je da je u pitanju izdajnička vlast.

Rekao je i kako je potpisivanje Ugovora sa SPC, prema njegovom mišljenju, bila preuzeta obaveza.

"A prema kome? Prema onome ko iz ovog aranžmana pokušava da ostvari najveću korist - to je Crkva Srbije i država Srbije. To je najteža izdaja crnogorskih nacionalnih interesa od 1918. do danas", konstatovao je Đukanović gostujući na Gradskoj televiziji.

Bliže smo izborima nego formiranju treće Vlade

Upitan na situaciju sa formiranjem Vlade, on je kazao kako je očito da se članovi tri koalicije koje su dobile na izborima 2020. godine nijesu snašli, te je sada nastao metež u kojem oni logikom davljenika žele spasiti ono što se spasiti može.

"Nemoguće je to više prevezati. Najavili su da će pokušati da resetuju odnose i vrate se na 30. avgust. Da li će uspjeti da naprave treću Vladu? Mislim da neće. I mislim da smo mnogo bliže brzim parlamentarnim izborima nego formiranju treće Vlade", istakao je.

Đukanović: Vlada Abazovića ostaće upamćena po najbrutalnijim napadima na slobodu govora i medije
4
Đukanović: Vlada Abazovića ostaće upamćena…
05.09.2022 20:52
 
Đukanović: Izvjesna velika evropska i građanska koalicija za izbore u Podgorici
26
Đukanović: Izvjesna velika evropska i građanska koalicija…
05.09.2022 16:49

Kaže kako oni još nijesu svjesni štete koju su prethodne dvije vlade napravile.

"Mislim da i dalje pokušavaju daslijede neke svoje vrlo sebične lične i partijske interese. Krivokapićeva Vlada donijela je neke male benefite dvojici ministara - Spajiću i Milatoviću. Ali već sad se suočavamo sa ozbiljnim posljedicama neutemeljenog programa "Evropa sad". A u drugoj Vladi, ambiciju je imao da profitira Abazović. Nije profitirao, možda je nešto malo profitirao SNP, vjerujem da je više profitirao SDP, demonstrirajući odgovornost prema nacionalnim interesima", naglasio je.

Zakazati što prije izbore, prije toga napraviti tehničku Vladu

Ako prividno bude sklopljen kompromis i formirana treća Vlada, dodao je, trajaće taman koliko i ona koju je predvodio Abazović.

"Mislim da treba što prije zaustaviti propadanje. Mislim da je potrebno zakazati izbore i da bi bilo korisno zamijeniti postojeću Vladu jednom kratkotrajnom tehničkom, u koju bi ušlu svi, imali smo takvo iskustvo 2015. Ta Vlada bi nas dovela do brzih izbora, kako bismo došli do političke Vlade koja bi nastavila da upravlja odgovorno Crnom Gorom", dodao je.

Potrebna mobilizacija svih kojima je na srcu Crna Gora

Ovdje je, istakao je, potrebna mobilizacija svakoga kome je na srcu Crna Gora.

"Treba se kloniti emocija i loših kalkulacija. Možemo o ovima i onima misliti ovako i onako, ali moramo se voditi interesima da nam kuća bude stabilna, da pretekne, da se razvija", naglasio je.

Rekao je kako ovog puta svi moraju izaći na izbore.

"Moramo izaći na izbore i prestati da zbog svog inata činimo sebi štetu i da nagrađujemo one koji će izdati nakon izbora. Uz pomoć ovako osviješćene javnosti Crne Gore, možemo očekivati dobar razvoj u narednim mjesecima", poručio je Đukanović.

Postoji opasnost od bankrota, poslušajte ministra finansija

Postoji opasnost od bankrota Crne Gore, kazao je on, govoreći o šteti koja ostaje iza dvije vlade. Kazao je da su neodgovorni političari širili pomamu, a zapravo gurali državu u bankrot.

"U 2022. godinu ušlo se sa prenešenih 400 miliona depozita iz prošle. Danas ministar finansija kaže - nedostajaće još 350 miliona za potrošnju i za minimalnu fiskalnu rezervu. A da će za sljedeću nedostajati minimum 635 miliona, a da će 2024. nedostajati 700 miliona, a 2025. godine milijardu. I da ćemo za to morati da se zadužimo, ako gdje budemo mogli uopšte da se zadužimo", konstatovao je.

Ako se i mognemo zadužiti, biće to po izuzetno nepovoljnim uslovima, rekao je.

Aranžman sa MMF-om je u ovom momentu optimističan scenario, a pesimističan izgleda neuporedivo gore.

"Ovakva nekontrolisana potrošnja, kao izraz populističke politike, djeluje kao kod 'pijanog domaćina', kao da je kuća mortus pijana. Ovo se mora što prije presijecati, ovo je direktna zasluga neodgovornog upravljanja javnim finansijama Crne Gore", istakao je.

Sada, zaključio je, na naplatu dolazi populistička politika, koja je bila oličena u programu "Evropa sad".

Samo su gasili preduzeća i eliminisali investicije

Gašena su preduzeća i eliminisane investicije, podsjetio je on.

"Ugašen je Montenegro Airlines, ugašenu proizvodnju u KAP-u, ugašen Novi DKP, otjeran Aman, praktično ugašenu proizvodnju u Željezari...", osvrnuo se on na ključne događaje u ekonomiji u minule dvije godine.

Kaže kako je sada neizvjesno i kada će biti nastavljena gradnja autoputa, a stopa nezaposlenosti drastično je porasla.

"Pogledajte kako je izgledala akcija na Cetinju"

Kaže kako su zdravstvo i bezbjednost dovedeni do najgore tačke.

"Pogledajte kako je izgledala akcija policije prilikom tragedije na Cetinju. Je li to ona ista policija koja je 1999. stala frontalno u odnosu na tadašnju Vojsku SRJ i nije joj dozvolila da pokori Crnu Goru? Nije. Znate li zašto? Jer dobar dio komandnog kadra postupa po nalozima SPC, a ne države", istakao je.

U zdravstvu teški diletantizam

Govoreći o zdravstvu, kazao je da je odnos prema pandemiji koronavirusa tadašnje Vlade bio loš, te da je rezultat svega bio neslavan.

"Dozvolite da podsjetim da su u KCCG živog čovjeka proglasili mrtvim, da su u Nikšiću dali drugu krvnu grupu pacijentu, da su u Pljevljima revakcinisali čovjeka drugačijom vakcinom. Jedan diletantizam, teška dezorganizacija", istakao je.

Katastrofa u CEDIS, Rudniku uglja, EPCG...

Čudo je da je CEDIS, koji sam po sebi ne može biti u gubitku, ipak postao gubitaš prošle godine, rekao je.

Slično je i u Rudniku uglja, gdje su jedva podijelili posljednje zarade, dok je u EPCG - kako je dodao - ušla u ogroman uvoz struje od više od 100 miliona eura.

"Čini mi se da se ovim niko ni ne bavi"

EPCG, kazao je, sada kupuje struju po cijeni od 700 eura po megavatu, a prodaje za 200, što će dovesti do novog ogromnog duga, u ravni od 35 miliona.

"Čini mi se da se ovim niko ne bavi, da ovo niko ne zna... Pogledajte tragične posljedice zaokreta u turizmu - godinama smo gradili mediteransku destinaciju, a sada imamo povratak na sedamdesete - na prosječnu, jeftinu destinaciju masovnog turizma. Dvije trećine naših gostiju su iz regije, oni koji dolaze kolima, natovarenim hranom. Razumijem socijalni momenat, ali ne razumijem politiku države, koja je dozvolila da se tokovi turističkog razvoja okrenu u tom pravcu", dodao je.

Sezona je ove godine mnogo kraće trajala, konstatovao je Đukanović.

"Pogledajte koliko vam se zadržavaju danas bolje platežni gosti? Kada Njemac dolazi u Crnu Goru, ostaje u prosjeku četiri dana, a u Hrvatskoj 10 dana", rekao je on.

U pitanju je uništavanje finansijskog i ekonomskog tkiva Crne Gore, smatra Đukanović.

SPC nije vjerska, nego kriminalizovana organizacija i implementaciona agencija Kremlja

Srpska pravoslavna crkva, smatra Đukanović, nije nikakva vjerska organizacija.

"Riječ je o kriminalizovanoj i paravojnoj strukturi, koja je zaklonjena vjerom ljudi u Boga. Ona zloupotrebljavajući njihova čista uvjerenja služi najmračnijim ideologijama sadašnjice. Ono što danas radi Kremlj, kroz reviziju istorije i povratak u doba Hladnog rata, uz način na koji to radi uz izazivanje kriza, pa i na Balkanu, otvarajući velikosrpskom nacionalizmu iluziju da će vratiti Kosovo, a pride da dobije i Crnu Goru, Rusija time danas pravi ozbiljan haos. I to uz pomoć implementacionih agencija kakva je SPC. Zato je SPC daleko od vjerske organizacije. Poštujem vjerska osjećanja ljudi, ali jednostavno upozoravam svakog čovjeka da mu između njega i Boga nije potreban posrednik, a posebno tako izvitoperen posrednik kakva je SPC. A ona će se naći na tapetu odgovornosti za mnoga zlodjela koja su se dogodila na području bivše Jugoslavije u posljednjih 30 godina", dodao je.

Amfilohije radio na autonomiji, ali nije htio autokefalnost CPC

Smatra da je SPC na krivom putu, a o njenoj ulozi u Crnoj Gori kazao je da za Amfilohijevog života "više je uvažavana autonomija MPC nego nakon njegove smrti".

"Nije to bio rezultat njegove skrivene namjere da ide putem autonomije, mnogo puta sam razgovarao sa njim - nije on bio čovjek takve misli. Ali, bio je obrazovan i sa jakim integritetom, a zahvaljujući ugledu koji je imao u vrhu SPC, on je isposlovao poslije našeg referenduma ona tri elementa - autonomije, da se ona u dokumentima zove Pravoslavna crkva u Crnoj Gori i da on ima titulu arhiepiskopa. Pokušavao sam da ga podstaknem da idemo dalje u tome, da kroz razgovore sa Srbijom i SPC razmotrimo formalizaciju autonomije, kao prvi korak ka autokefalnosti CPC, ali nije želio to da prihvati. Smatrao je da je to što je ostvareno dovoljno. Ali pokazalo se da su moje zebnje bile tačne - nedugo nakon njegove smrti, SPC je sva ta tri elementa prividne autonomije ukinula", konstatovao je

Djelovanje SPC se, kako je dodao, problem koji se danas na širim prostorima prepoznaje kao bezbjednosni i politički izazov Zapadnog Balkana.

O Žabljaku: Kakvi pokloni onima koji negiraju Crnu Goru i Crnogorce?

O odluci DPS Žabljak da opštinsko zemljište bude ustupljeno SPC, kazao je kako se ona ne može racionalno objasniti.

"Pročitao sam njihovo objašjenje, da je to neka starija odluka... Prema mom sjećanju, riječ je o tome, da odluka potiče iz 2019. ili slično, da se Opština Žabljak obraćala premijeru Markoviću, ali nije dobila pozitivan odgovor. Nije bilo teško pretpostaviti da će nakon promjene vlasti dobiti podršku Vlade Zdravka Krivokapića. Ali, odgovornost je među čelnim ljudima žabljačke opštine. Pročitao sam pojašnjenje njihovog predsjednika opštine da većina vjernika na Žabljaku pripada SPC, nemam nikakav prigovor tome, poštujem vjerska prava svakog čovjeka, ali to ne može biti alibi za donosioce političkih odluka. Političk odluka Opštine Žabljak je da pokloni zemljište Crkvi Srbije. Crkvi koja negira državnost Crne Gore i nacionalni, vjerski i kulturni identitet Crnogorcima. Takvim institucijama je potpuno zaumno nuditi bilo kakve poklone. Takve institucije trebaju što prije biti privedene poznaniju prava", naglasio je.

Čelni ljudi Opštine Žabljak, kako je kazao, morali su mnogo mudrije i pažljivije postupiti, stornirati odluku i poslati jasnu poruku da taj grad ne nagrađuje negatore Crne Gore i Crnogoraca.

Kaže kako nijesu imali informaciju da se u avgustu 2020. sprema oružana pobuna, jer da je bilo tako - ti bi ljudi bili uhapšeni, bez obzira "da li su u mantijama, odijelima ili u trenerkama".

I zapadni faktori tokom litija doprinosili dolasku ovako pogubne politike na scenu

Teško je razumjeti da naši zapadni partneri nijesu pravilnije pročitali karakter litija, konstatovao je Đukanović.

"Teško je prihvatiti da se baš na takav način protumače politizovane litije u Crnoj Gori i da se ne prepozna da je u pitanju realizacija geopolitičkih interesa Rusije i da je u pitanju realizacija nacionalističkih interesa Velike Srbije. Jedino mi preostaje da zaključim da su bili nedovoljno posvećeni tom pitanju, površni", kazao je.

Dodao je kako smatra da su u periodu od početka litija do izbora "zapadni partneri doprinijeli dolasku ovako pogubne politike na scenu".

Javnost je nekad bila anestezirana, ali više nije tako

Konstatovao je da je crnogorska javnost nekad djelovala anestezirano, ali da više nije tako.

"Svi događaji od Belvedera, preko Nikšića i tragedije na Cetinju u kojoj je živote izgubilo 10 nedužnih ljudi, preko neodgovornog ponašanja policije koja je kršeći zakon pustila letilicu strane države, ko god u njoj bio, da mimo predviđene procedure vršlja po Crnoj Gori - u odnosu na sva ta pitanja, imali ste kritički sud ne samo poslanika DPS, nego učestalo reagovanje drugih političkih čimbenika, ali me dodatno raduje da smo za sve to vrijeme imali djelovanje intelektualne, šire društvene javnosti i medijske javnosti, tako da smo doprinijeli narastanju kritički odgovorne javnosti u Crnoj Gori", poručio je on.

Zadovoljan je, kaže, funkcionisanjem Poslaničkog kluba DPS-a od avgusta 2020. do danas. Ocijenio je i da su dometi reformi sprovedenih u toj partiji ozbiljni.

"Primjećujem i van DPS-a nove ljude, nove analitičare, koji su spremni da doprinesu daljem prosperitetu u našem demokratskom društvu", dodao je Đukanović.

Od 2020. Crna Gora bila na strašnom udaru kleronacionalista SPC

Nezavisnost Crne Gore je u protekle dvije godine odbranjena.

"Nije to zasluga Vlade. Ne, naše obje vlade su pomagale ostvarivanju velikosrpskih ciljeva. Nezavisnost je odbranila u političkom smislu opozicija, ali i probuđena intelektualna javnost. Odbranili smo građanski koncept države. Jer, od 30. avgusta je građanska i sekularna Crna Gora bila na strašnom udaru kleronacionalista SPC, koja je pokušala da ubijedi Crnu Goru da je ona srpska država i da zbog navodnih istorijskih zasluga SPC ona suštinski treba da bude teokratska država", istakao je on.

Na udaru je, kako je istakao, bilo i članstvo u NATO.

Jednako su štetni i vjerski fanatici i oni koji su napuštali Skupštinu

Govoreći ironično o 'političkim i moralnim gromadama', on je kazao kako su jednako štetni po Crnu Goru i Krivokapićevi i Abazovićevi kadrovi.

"Jednako su po Crnu Goru opasni i štetni oni koji su vjerski fanatici, koji nijesu u stanju da osude genocid u Srebrenici, kao i jedan bezlični politički čovjek koji sebe želi da predstavi kao građanina Cetinja privrženog Crnoj Gori pa čak i CPC, a koji je svoje moralne dileme o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti prevazišao tako što je napustio poziciju poslanika, sklonivši se na ugodniju poziciju, ostavljajući poziciju poslanika nekome drugome ko će izglasati zakon koji je duboko štetan po interese Crne Gore. Jasno je da između jednog i drugog nema neke velike razlike", dodao je.

Kazao je kako je javnost vjerovala da će, po smjeni vlasti 2020. godine, dinamika pregovora sa Evropskom unijom biti bolja.

"Dvije godine kasnije svjedočimo rezultatima koji su u suprotnosti sa tim očekivanjima", naglasio je Đukanović.

Portal Analitika