
Na prijedlog Komisije za sprovođenje javne nabavke izvršni direktor Crnogorskog elektrodistributivnog sistema Vladimir Čađenović odlučio je da prvorangirana kompanija na tenderu za pametna brojila bude beogradska kompanija Meter&Control u vlasništvu biznismena i energetskog mogula Vojina Lazarevića, porijeklom iz Kotora. On je godinama važio za jednog od najvećih balkanskih trgovaca električnom energijom. Prema saznanjima Pobjede za pobjednika tendera je izabrana najskuplja od četiri ponude. Ovo nije definitivna odluka jer ponuđači mogu izjaviti žalbu protiv ove odluke.
Tender
CEDIS je podijelio ovu javnu nabavku na dva dijela - za kupovinu opreme i za njenu ugradnju. Komisija je za najpovoljniju ponudu za ugradnju brojila proglasila onu konzorcijuma Mezon - Regiocom koji je ponudio da 32 hiljade brojila ugradi za 3,5 miliona eura.
Na tenderu za nabavku opreme konkurisala su četiri ponuđača, od kojih je izabrana Lazarevićeva ponuda, jer su preostale tri ponude proglašene neispravnim. Dakle, neispravnim su proglašene ponude konzorcijuma Infinity ITSS and Energy iz Podgorice sa Prointer ITSS iz Banjaluke, konzorcijuma Mezon - Enerdat i Elektrotima iz Budve. Meter&Control je ponudio isporuku 32 hiljade brojila i druge naručene opreme za 4,74 miliona eura, dok vrijednost ostalih ponuda nije navedena jer su proglašene neispravnim. Procijenjena vrijednost ovog posla u tenderskoj dokumentaciji je bila pet miliona eura.
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede ponuda konzorcijuma Mezon – Enerdat je bila jeftinija 1,9 miliona eura od prvorangirane. Ponuda budvanskog Elektro Teama je bila povoljnija za oko million, a konzorcijuma Infinity ITSS and Energy iz Podgorice sa Prointer ITSS iz Banjaluke za oko pola miliona eura.
Sumnje
O sumnjama da se kroz ovaj tender u dijelu opreme favorizuje Lazarevićeva firma, Pobjeda je pisala i kad je tender objavljen, iako je CEDIS tada pokušao da demantuje naše pisanje. Prema saznanjima naše redakcije na ovom tenderu je dio tehničke specifikacije prilagođen brojilima Lazarevićeve firme.
Tender je objavljen 18. oktobra prošle godine, šest mjeseci nakon što je nova uprava poništila prethodni tender.
Prethodni tender je bio objavljen 16. februara prošle godine, za nabavku 6.100 brojila sa cjelovitim softverom procijenjene vrijednosti 1,1 milion eura. On je poništen nekoliko dana prije datuma predviđenog za otvaranje ponuda uz obrazloženje u odluci da je naručilac ocijenio da je potrebna bitna promjena tenderske specifikacije. Tender je poništen iako je CEDIS tada, kako saznajemo, raspolagao sa ograničenim brojem brojila za priključenje novih potrošača.
Pobjeda je tada navela da razlog, zbog čega se ovoliko dugo čekalo da se objavi novi tender i pored činjenice da je u međuvremenu CEDIS, da bi se priključivali pojedini novi objekti, morao da koristi stara neovjerena brojila, leži u činjenici da nije bilo lako prilagoditi dio tehničke specifikacije brojilima firme Vojina Lazarevića kako bi bila favorizovana.
Zbog ovog je smijenjen i direktor Sektora za mjerenje Ivan Stešević, koji nije htio da potpiše takvu specifikaciju.
Steševića je na tu funkciju imenovalo u aprilu prošle godine novo rukovodstvo CEDIS-a. Pobjeda je ranije pisala da je sumnja u favorizaciju Lazarevićeve firme još veća kada se na sve ovo doda da je autor specifikacije inženjer elektrotehnike Milan Lukić iz Elektrodistribucije iz Bijeljine koji se duži niz godina bavi mjerenjima, a koji je po saznanjima Pobjede bivši kolega i kum jednog od rukovodilaca firme Meter&Control.
Izvršni direktor CEDIS-a od 10. aprila prošle godine je Vladimir Čađenović, koji je bio funkcioner Demokrata. Predsjednik Odbora direktora CEDIS-a od 1. aprila je Rajko Radošević.
CEDIS se 30. juna 2016. godine izdvojio iz Elektroprivrede, od kada posluje kao samostalni pravni subjekat sa licencom za obavljanje poslova operatora distributivnog sistema.