Prema najavljenim poskupljenjima, nova cijena eurodizela biće oko 1,74 eura, a isto toliko bi mogao da košta super 95. Nova cijena benzina 98 bi se mogla povećati na 1,78 eura, dok bi liitar lož ulja koštao 1,71 euro.
Kako su kazali trgovci naftnim derivatima, zaliha svih vrsta goriva trenutno ima dovoljno. Usljed najavljenog poskupljenja, potražnja se u danima vikenda povećala čak 3 puta.
Građani koje smo danas zatekli na benzinskim stanicama kažu da ih poskupljenje goriva ne iznenađuje i ne strahuju da će ponestati zaliha.
I dok će u Crnoj Gori od utorka biti povećane cijene naftnih derivata, u Sjevernoj Makedoniji je, odlukom Sobranja, zbog smanjenja akciza i poreza na dodatu vrijednost na goriva, benzin od ponoći jeftiniji za 10 centi, a dizel za 14 centi.
Sa druge strane, u Albaniji su tokom samo jedne sedmice cijne goriva porasle za više od 40 odsto, što je, već četvrti dan za redom, izvelo hiljade građana na ulice. Litar dizela na pumpama u Albaniji prije ruske invazije na Ukrajinu 24. februara je koštao 1,5 eura, a danas i do 2, 37 eura.
Zbog ublažavanja rasta cijena na domaćem tržištu kao rezultat porasta cijena energenata u svijetu, Hrvatska vlada je ograničila cijene naftnih derivata, dok je Predstavnički dom BiH usvojio Prijedlog zakona kojim se ukidaju akcize na naftne derivate u trajanju od šest mjeseci, sa mogućnošću produženja za još tri mjeseca.
Iako je juče ministar finansija i socijalnog staranja u tehničkom mandatu Milojko Spajić najavio da će resor na čijem je čelu predložiti izmjene Zakona o akcizama, čime bi se one smanjile i do 40 odsto, veliko je pitanje da li će do toga doći zbog blokade Skupštine Crne Gore, odnosno odluke vd predsjednika Strahinje Bulajića da ne zakaže sjednicu.