Pacijenti su kazali Pobjedi da u apotekama kupuju zamjenu za taj lijek, koju plaćaju 40 eura. Iz Montefarma su saopštili da „zometa“ trenutno nije dostupna kod dobavljača.
„Prema informaciji koju smo dobili očekuju uvoz prvih količina sredinom novembra tekuće godine“, odgovoreno je iz te ustanove.
Direktorica Instituta za onkologiju KCCG dr Sanja Lekić je za Pobjedu pojasnila da „zometa“ ne služi za liječenje osnovne maligne bolseti, da je on potporna terapija, te da odlaganje ne ugrožava osnovni vid liječenja te maligne bolesti, s obzirom na to da pacijent ima osnovnu onkološku terpiju usmjerenu na samu bolest (zavisno od grupe i podtipa maligne bolesti).
Iz Montefarma su, povodom nestašice lijeka, odgovorili da su ugovorili količine tog lijeka, ali da one još nijesu u potpunosti isporučene.
Iz te državne zdravstvene apotekarske ustanove su kazali da lijek „zometa“ (koncentrat za rastv.za inf.1*4mg/5ml) proizvođač Novartis Pharma nije obezbijedio na vrijeme usljed proizvodnih problema.
„Nestašica pomenutog lijeka postoji u regionu još od drugog kvartala tekuće godine kao i u zemljama EU. Što se tiče Crne Gore, do sredine oktobra lijek je bio dostupan i posljednji put je isporučen 16. 10. 2024.god. KCCG iz skladišta Montefarma“, kazali su Pobjedi iz te ustanove.
Podsjetili su i na činjenicu da ZUACG Montefarm nije direktan uvoznik ljekova i medicinskih redstva već nabavke vrši isključivo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i važećom Listom ljekova, što podrazumijeva raspisivanje tendera na koje se sa ponudama javljaju ovlašćeni uvoznici i nosioci dozvola za stavljanje u promet.
„Takav je slučaj i sa lijekom „zometa“, gdje smo ugovor o nabavci potpisali 11. juna 2024.g. sa firmom Glosarij, koja je jedini ponuđač pomenutog medikamenta u Crnoj Gori, i ugovorene količine su većim dijelom isporučivane u skladu sa dogovorenom dinamikom, dok se preostali dio još čeka, zbog problema u proizvodnoj liniji“, istakli su u odgovorima iz Montefarma.
Nakon prve isporuke, koja se očekuje sredinom novembra, „zometa“ će odmah biti dostavljena zdravstvenim ustanovama koje su iskazale potrebu za tim lijekom.
„Na ovakve i slične situacije, kada proizvođač specifičnog lijeka ima problem u samoj proizvodnji i ne najavi unaprijed obustavu isporuke, Montefarm nema mogućnost da reaguje, o čemu redovno obavještavamo resorno ministarstvo i javne zdravsrtvene ustanove“, kazali su iz Montefarma.
Dr Sanja Lekić je kazala da je s aspekta liječenja onkoloških pacijenta koji imaju potrebu za ovim lijekom, u obavezi da razjasni njegovu indikaciju i ulogu u liječenju pacijenata koji zbog primare maligne bolesti imaju metasaze u koštanom sistemu.
„Naime, lijek „zometa“-zolendronska kisjelina, pripada grupi bisfosfonata, ljekova koji se koriste za sprečavanje gubitka koštane mase. Koriste se za liječenje osteporoze ali i nekih drugih stanja koja utiču na koštanu gustinu i strukturu kosti. U tom smislu se u onkologiji koriste kao potporna terapija kod one grupe pacijenta koji imaju metastaze u koštanom sistemu nastale kao posljedica širenja malignih ćelija primarnog tumora (najčešće karcinoma dojke i prostate, ali i nekih drugih karcinoma) u koštani sistem“, kazala je dr Lekić.
Ona je pojasnila da je na osnovu toga jasno da bisfosfonati ne služe za liječenje osnovne maligne bolesti od koje su nastale promjene u kostima.
„Takođe, ovo je grupa ljekova koji se mogu davati i u mnogo širim vremenskim intervalima nego što je najčešći četvoronedjeljni interval (raspon primjene ciklusa je i do tri u nekim slučajevima i šest mjeseci) primjene te i sa tog aspekta trenutni nedostatak ovog lijeka ne ugrožava naše pacijente“, kazala je ona.