Politika

Radulović: DRI utvrdila 23 negativna postupanja u finansijama Skupštine za 2016.

Državna revizorska institucija (DRI), kontrolom finansijskog izvještaja Skupštine za 2016. godinu, identifikovala je 23 polja negativnog postupanja, u dijelu pravilnosti rada Generalnog sekretarijata, kazao je član Senata DRI Branislav Radulović.

Radulović: DRI utvrdila 23 negativna postupanja u finansijama Skupštine za 2016. Foto: Foto: Screenshot
PobjedaIzvor

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu organizovao je danas konsultativno saslušanje povodom prikupljanje informacija o postupanju i aktivnostima nadležnih organa vlasti u vezi sa pronevjerom novca i falsifikovanje isprava u računovodstvu Skupštine u ranijim sazivima.

Na sjednicu su, osim Radulovića, pozvani i državni tužilac Veljko Rutović, generalni sekretar Skupštine Aleksandar Klarić i interni revizor u parlamentu Vaso Vasovića.

Radulović je kazao da je DRI izvršila kontrolnu finansijskog izvještavanja Skupštine za 2016. godinu.

„Identifikovana su 23 polja negativnog postupanja, u dijelu pravilnosti rada Generalnog sekretarijata”, rekao je Radulović i dodao da je taj predmet procesuiran tužilaštvu.

On je istakao da je, u okviru tog nalaza, posebno pitanje bila kontrola putnih naloga izdatih u Skupštini za 2016. godinu.

“Evidentirano je svih 905 putnih naloga koji su evidentirani u dnevniku blagajne za 2016. godinu”, dodao je Radulović.

On je naveo da su osnovne nepravilnosti u evidenciji iz 2016. godine to što u putnim nalozima nije unesen datum podnošenja, kao ni datum obračuna, i državni revizor nije se mogao uvjeriti da li su pravdani u propisanom roku.

“Prilikom isplate gotovinskih akontacija po putnim nalozima, nijesu sačinjavani nalozi za isplatu, koji su morali biti potpisivani od isplatioca, blagajnika i primaoca gotovine”, kazao je Radulović.

Kako je naveo, nepravilnost je i jer je isplata vršena na način da je zaposleni, kome je odobrena isplata, pored iznosa akontacije stavljao potpis na mjesto koje za to nije predviđeno.

“Takav način isplate gotovinske akontacije nije u skladu sa propisanom formom obrazaca putnih naloga”, pojasnio je Radulović.

On je naveo da uz putne naloge u velikom broju slučajeva nije priloženo pozivno pismo, niti dokument koji potvrđuje da na službenom putu organizator obezbjeđuje smještaj i ishranu.

Radulović je kazao da su neke od nepravilnosti i to što u najvećem broju putnih naloga nije priložen izvještaj o obavljenom službenom putu, i što većina putnih naloga nijesu razduženi.

“Prema nalazima DRI, identifikovano je 239 nerazduženih putnih naloga, po kojima je evidentirana isplata akontacija 120.785 EUR”, kazao je Radulović.

On je rekao da je sve faze isplate gotovine i kontrolu vršio blagajnik, što nije u skladu sa tadašnjim Zakonom o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru.

Prema njegovim riječima, pod istim brojem u 41. slučaju zavedena su dva, a u pet slučajeva tri putna naloga.

Radulović je rekao da treba kontrolisati i 2015. godina u kojoj je, kako je naveo, dnevnik blagajne vođen u papirnoj formi i nije vršena kontrola.

“To ostavlja jasno definisan rizik mogućnosti svih mogućih zloupotreba”, rekao je Radulović.

On je kazao da nedostaju i 24 putna naloga, koja su evidentirana u dnevniku blagajne, na osnovu kojih je evidentiran utrošak više od 11 hiljada EUR.

Rutović je kazao da je, postupajući po krivičnoj prijavi Skupštine i obavještenja koje je dostavila DRI, u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Podgorici formiran predmet protiv okrivljene T.Č. zbog produženih krivičnih djela pronevjera i falsifikovanje službene isprave.

“ODT je 31. avgusta 2018. godine podnijelo optužni prijedlog Osnovnom sudu u Podgorici i, nakon sprovedenih pretresa 12. januara ove godine, Osnovni sud je donio presudu kojom je ona proglašena krivom. Za pronevjeru je izrečena kazna zatvora od osam mjeseci, a za falsifikovanje isprave pet mjeseci”, naveo je Rutović.

On je naveo i da je primjernom odredbi o sticaju T.Č. izrečena jedna godina kazne zatvora.

Rutović je naveo da je za ostale putne naloge formiran drugi predmet za produžena krivična djela pronevjera i falsifikovanje isprave.

On je pojasnio da se predmet T.Č. tiče putnih naloga iz 2016. godine, dok su u drugom predmetu, koji je u fazi izviđaja, drugi putni nalozi koji su sporni, a koji su dostavljeni iz Skupštine.

Klarić je ocijenio da sve nepravilnosti koje su utvrđene predstavljaju poraz za Skupštinu, ali i za cjelokupno društvo.

“Dozvoliti da nestanu desetine i stotine hiljada EUR govori o tome koliko su institutcije zakazale, ali pokazalo se i da nema sistema kontrole i odgovornosti i da nema pravde”, kazao je Klarić

On je rekao da je dao nalog da interni revizor sprovede četiri revizije koji će se, između ostalog, odnositi na javne nabavke i finansijsko upravljanje.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Dejan Đurović je kazao je da je podnijeta tužba protiv Tamare Čađenović koja je osuđena zbog pronevjere 35 hiljada EUR.

Na pitanje šta je sa ostalim novcem i kako Čađenović izlazi kao glavni krivac, Radulović je rekao da predsjednici parlamenta nijesu nalogodavci, već da objektivnu odgovornost ima generalni sekretar i da je stvar državnih organa ko je krivično odgovoram.

“Treba provjeriti da li postoje poslanici koji sami nijesu razdužili putne naloge”, dodao je Radulović.

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša, kazao je da je prethodno rukovodstvo Skupštine parlamenta uradilo sve da se situacija sa putnim nalozima sredi i upitao Radulovića kako ocjenjuje kompleksnost sprovođenja preporuka DRI koje je usvojio prethodni saziv.

Radulović je rekao da je to navedeno u kontrolnom izvještaju DRI.

Poslanica DF-a Branka Bošnjak je kazala da Čađenović nije mogla da radi to sama, bez nadređenih.

“Pokušava se da se odgovornost spusti na najniži nivo, a svi koji su na većem nivou se štite”, rekla je Bošnjak.

Ona je kazala da se u tom izvještaju nalazi da ona nije razdužila neki putni nalog, što prema njenim riječima, nije tačno

Radulović je kazao da je putni nalog za Njemačku, 30. juna 2015. godine, na ime Branka Bošnjak, nerazdužen na 225 EUR.

On je pojasnio da bi ministar finansija mogao da potražuje taj novac, koji je Bošnjak kao poslanica dužna.

Takvih putnih naloga je, prema njegovim riječima, skoro 430

Radulović je istakao da se govori o vrlo ozbiljnom falsifikovanju dokumentacije.

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Marta Šćepanović, kazala je su se u prošlim sazivima znale nadležnosti Odbora i nije se dolazilo u situaciju da se razmatra nešto izvan nadležnosti.

Ona je upitala kad je završen nalaz i kada je proslijeđeno tužiocu i kada su preporuke koje je DRI dala ispoštovane.

Radulović je rekao da je 16. oktobra 2017. godine Vrhovna državna revizija objavila na sajtu i proslijedila Odboru za ekonomiju, finansije i budžet i administrativnom Odboru prvi izvještaj.

On je naveo da je u januaru 2017. godine u toku revizije, Generalni sekretar Siniša Stanković, podnio krivičnu prijavu, koja je tokom januara i februara dopunjena tri puta.

Radulović je dodao da je nalaz po molbi parlamenta objavljen 25. septembra 2018. godine

Na pitanje predsjednika Odbora Moma Koprivice, kakve pravne posljedice može imati ručno vođenje dnevnika blagajne, Radulović je kazao da uvijek postoji objektivna i subjektivna odgovornost.

Radulović je dodao da takvo vođenje dnevnika može dovesti do brojnih malverzacija.

Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković kazala je da pitanje poslovanja Skupštine treba da se otvori zbog građana, da se zna šta i kako se radi.

Vuksanović Stanković je istakla da to ipak nije nadležnost Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.

Ona je poručila da neće dozvoliti da se dovodi u pitanje čast i integritet bivšeg generalnog sekretara Skupštine Siniše Stankovića.

Upitan da li je Čađenović u postupku pomenula druge osobe i da je pod nečijim pritiskom to uradila, Rutović je kazao da ne može davati sve informacije.


Portal Analitika